Ekoaktywni
Oszczędzajmy wodę!!!
Statystyki nie pozostawiają złudzeń:Polska znajduje się na 26. miejscuw Europie, jeśli chodzi o zasobywody. Warto pamiętać o tym podczascodziennych czynności
O stan naszych wód stale dba Wojewódzki Fundusz OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej i przygotowuje programy,dzięki którym możemy przeciwdziałać skutkom suszy w gospodarstwachdomowych. Jednym ze sztandarowych przedsięwzięćWFOŚiGW jest program „Moja woda”, adresowanydo mieszkańców domów jednorodzinnych. Zakłada on zagospodarowaniewody na terenie posesji.
BENEFICJENT OTRZYMA DOPŁATĘ
Osoba, która skorzysta z „Mojej wody” otrzyma dopłatę dowykonania instalacji odprowadzającej wodę, pompy czy zbiornikao wielkości przynajmniej dwóch metrów sześciennych.- To druga edycja tego programu. Już prawie pięć milionówzłotych trafiło w jego ramach do mieszkańców naszego regionu.Obecny nabór potrwa do dziesiątego czerwca i widzimy,że cieszy się on ogromną popularnością. Skorzystać z niegoArtykuł został dofinansowany ze środków WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w KielcachStatystyki nie pozostawiają złudzeń:Polska znajduje się na 26. miejscuw Europie, jeśli chodzi o zasobywody. Warto pamiętać o tym podczas codziennych czynności może każdy, kto dysponuje działką. Wystarczy kupić zbiorniki odprowadzać do niego wodę opadową. Później możemy ją wykorzystać na przykład do podlewania ogrodu. Dotacja dlabeneficjentów wynosi do pięciu tysięcy złotych – wyjaśnia RyszardGliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.Dzięki „Mojej wodzie” nie zużywamy wody dostarczanej namprzez wodociągi, a ponownie wykorzystujemy wodę opadową.- W ubiegłej edycji, w województwie świętokrzyskim z programuskorzystały 1203 osoby. Do mieszkańców naszego regionutrafiło wtedy około sześciu milionów złotych, w 2021 roku będzieto pewnie podobna kwota – wyjaśnia Ryszard Gliwiński.Dofinansowanie w formie dotacji obowiązuje na nie więcejniż 80 procent kosztów kwalifikowanych instalacji. Wszystkieinformacje znajdziemy na: https://nfosigw.gov.pl/moja-woda/.
OSZCZĘDZAĆ MOŻE KAŻDY
Dbać o stan wód mogą nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych.Każdy z nas, codziennie może oszczędzać wodę,a co za tym idzie – przeciwdziałać skutkom suszy.- Pamiętajmy o tym, by kupując sprzęt gospodarstwa domowego,oprócz zużycia prądu, zwracać uwagę na zużycie wody.Mowa oczywiście o pralkach czy zmywarkach. Podstawowazasada to po prostu rozsądne gospodarowanie wodą pitną– zakręcanie kranu podczas mycia zębów, oszczędność przyzmywaniu naczyń. Takie codzienne nawyki mogą zmienićwiele – zachęca prezes Wojewódzkiego Funduszu OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.Wśród najprostszych sposobów na oszczędzanie jest równieżwybranie prysznica zamiast wanny. Podczas kąpieli w standardowejwannie (160-170 cm długości) zużywamy nawet 170litrów wody. Dla porównania: w czasie kilkuminutowego prysznica- około 40 litrów. Można także ponownie wykorzystywaćwodę po kąpieli (na przykład do mycia podłogi) i pamiętaćo tym, by włączać pralkę i zmywarkę dopiero, kiedy zostanąone zapełnione.Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej ma w planach również uruchomienie programu związanegoz oszczędzaniem wody dla mieszkańców budynkówwielorodzinnych.- Być może pilotaż będzie miał miejsce w naszym województwie.Nie jest to jeszcze przesądzone – stwierdza Ryszard Gliwiński.
***Program „Moja woda” zakłada, że w całej Polsce powstanieponad 20 tysięcy instalacji gromadzących wodę opadową. Jest to aż 660 milionów butelek półtoralitrowych.
Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.