Ekoaktywni
Ostrożnie w lesie…
Grzybobranie, nazywane nawet sportem narodowym Polaków, ma wielu miłośników. Do spędzania czasuna łonie natury zachęca też obecna pogoda, a warto pamiętać, że ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie.Dobrze jednak przestrzegać kilku zasad, by z leśnej wyprawy wrócić bezpiecznie do domu.
Jak się okazuje, w ciągu ostatnich tygodni policjanci kilkukrotnieorganizowali akcje poszukiwawcze grzybiarzy, którzy zgubili się w lasach. Co zrobić, by wyprawa po dary jesieni nie przerodziła się w nerwowe poszukiwanie drogi powrotnej?
LEPIEJ ZA DNIA
- Przede wszystkim idźmy do lasu, gdy jest widno. Zabierzmyze sobą także naładowany telefon i wybierajmy miejsca, któreznamy. Jeśli jedziemy na grzybobranie autem, warto oznaczyć„pinezką” na mapie w telefonicznej aplikacji punkt, w którymzaparkowaliśmy. Wtedy, korzystając z nawigacji, bez problemuznajdziemy drogę powrotną – radzi mł. asp. MałgorzataPerkowska-Kiepas z KMP w Kielcach.Kiedy stracimy orientację w terenie, dobrze rozejrzeć sięw poszukiwaniu charakterystycznych punktów. Właśnie onemogą pomóc nam w ustaleniu lokalizacji, będą też dużymułatwieniem w razie ewentualnych poszukiwań.- Zawsze informujmy bliskich, gdzie się wybieramy i o którejwrócimy do domu. Najlepiej jednak nie chodzić do lasuw pojedynkę. Jeśli towarzyszą nam dzieci, załóżmy im odblaskowestroje, by były bardziej widoczne. Warto pomyśleć teżo wzięciu ze sobą gwizdka – mówi policjantka.W przypadku dłuższej wycieczki pamiętajmy, by zabrać zesobą prowiant i ciepłe picie w termosie, ubierajmy się także„na cebulkę”. Długie, przewiewne ubrania i pełne obuwiezapewnią nam ochronę przed kleszczami, a także wężami.Nie brakuje zasad, których każdy grzybiarz czy spacerowiczmusi przestrzegać. Podstawową jest „leave no trace”, a więcniepozostawianie po sobie żadnych niechcianych pamiątek.Zabierajmy ze sobą z lasu własne śmieci, a pojazdy parkujmyw przeznaczonych do tego miejscach. Ostępy leśne zamieszkujądzikie zwierzęta, starajmy się więc zachować ciszę, żebyich nie spłoszyć.
POMOCNA APLIKACJA
Nawet najbardziej wytrawny grzybiarz może jednak daćnadmiernie ponieść się pasji zbieractwa i zostać w lesie ażdo zmroku. Wtedy odnalezienie drogi powrotnej może być znacznie trudniejsze. Z pomocą spieszą Lasy Państwowe, któreprzygotowały specjalną aplikację, umożliwiającą dostęp domap lasów: Mobilny Bank Danych o Lasach) można pobraćna telefony i tablety z systemem Android.W banku danych znajdziemy leśne mapy tematyczne - naprzykład podstawową, drzewostanową, form własności, siedliskleśnych oraz łowiecką. Użytkownik może korzystać teżz mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej lub satelitarnej,a także map z zewnętrznych serwisów.W mBDL dostępne są również zapisy z lokalizacji GPS, a takżezapis trasy i prosta nawigacja do wskazanego punktu. Wartopobrać potrzebne nam mapy wcześniej - w takiej sytuacjiprogram działa również w trybie offline. Dodajmy, że został onprzygotowany przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.Warto też zauważyć, że najgorsze co może nam towarzyszyć,gdy zgubimy się w lesie to panika. W trudnej sytuacji zawszestarajmy się podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na charakterystyczne punkty terenu – na przykład linie energetycznelub gazociągi. Wezwanym służbom łatwiej będzienas wtedy zlokalizować.
***
Ruch to zdrowie, a świeże powietrze i tereny leśne bardzopozytywnie wpływają na naszą kondycję. Warto pamiętaćjednak o tych kilku zasadach, by cało i zdrowo i wrócić z każdej wycieczki.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.