Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Na agrowczasy – tylko Kielecczyzna

niedziela, 12 lipca 2020 10:14 / Autor: Piotr Wójcik
Na agrowczasy – tylko Kielecczyzna
Na agrowczasy – tylko Kielecczyzna
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Rozmowa z wicestarostą powiatu kieleckiego, Tomaszem Plebanem.

Agroturystyka i ekoturystyka to pojęcia stosowane czasem zamiennie. To uzasadnione?

Jedno z tych pojęć zawiera się w drugim. Agroturystyka jest częścią ekoturystyki. Ta pierwsza jest związana konkretnie z wsią. Ekoturystyka jest pojęciem szerokim. To już nie tylko samo bycie, ale i obcowanie z przyrodą. Dbanie o jej rozwój podczas jej wizytowania.

Eko i agroturystyka inteligentne specjalizacje.

Powiat kielecki jest terenem wybitnie agroturystycznym. O ile w całym województwie jest około 350 gospodarstw agroturystycznych, to blisko połowa z nich znajduje się w powiecie kieleckim. To pokazuje potencjał całego tego ruchu. Wiadomo, że w naszym powiecie jest wiele miejsc sprzyjających zwiedzaniu. To chociażby pasmo Gór Świętokrzyskich, ale i czyste powietrze w gminach, które są bardzo mocno zalesione. Wiele gospodarstw posiada własne stawy, a prawdopodobnie niebawem będzie ich jeszcze więcej – z uwagi na ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę program wsparcia takich inwestycji w obiekty retencji. Mamy też bardzo dużo gospodarstw oferujących jazdę konną. Właśnie takich walorów, jak te, którymi możemy się pochwalić oczekuje agro czy ekoturysta. Co ciekawe, w naszym powiecie być może pojawią się niebawem również gospodarstwa językowe. Póki co mamy jedno – niemieckojęzyczne. Dzięki temu staniemy się otwarci na ruch turystyczny z zagranicy, zwłaszcza w dobie pandemii. Wypoczynek w takim gospodarstwie wiąże się z dużo niższym ryzykiem niż w zatłoczonym kurorcie.

Potrzeby klientów to jedno. Drugim aspektem są potrzeby rynku pracy. Wydaje się, że agroturystyka może być dobrym pomysłem na walkę z problemem długotrwałego bezrobocia…

Powiat kielecki praktycznie co dwa lata organizuje program skierowany do gospodarstw agroturystycznych. W ubiegłym roku ze środków z programu specjalnego z Powiatowego Urzędu Pracy udało się uruchomić dziesięć takich gospodarstw. Dekada istnienia tego programu poskutkowała powstaniem co najmniej kilkudziesięciu takich przedsiębiorstw. W powiecie działają stowarzyszenia agroturystyczne. Mamy ich siedem. Zajmują się przede wszystkim promocją gospodarstw.

Promowanie agroturystyki to jednak również, a może przede wszystkim zadanie powiatu.

Właśnie teraz skupiamy się na promocji naszego pięknego krajobrazu i gospodarstw oferujących zdrowy wypoczynek. W tym celu powstają filmy promocyjne, w których ukazujemy walory regionu. To jednak nie wszystko. Zawiązaliśmy porozumienia z innymi regionami kraju. Wymieniamy się ofertami gospodarstw. Agro czy ekoturystyka to nie tylko wypoczynek na łonie natury, ale i szansa na promowanie dziedzictwa kulinarnego regionu. Bardzo często to właśnie ono przyciąga do nas turystów z innych krajów czy regionów.

Powiat kielecki ma szansę, paradoksalnie, skorzystać pod względem turystyki na pandemii koronawirusa?

Trudno jest nam dziś równać się z kurortami, które swoją bazę budowały od dziesięcioleci. Staramy się jednak stale rozbudowywać naszą bazę i infrastrukturę. Powstają nie tylko nowe gospodarstwa eko lub agroturystyczne, ale i liczne drogi czy ścieżki rowerowe. Świadczy to o tym, że jest taka potrzeba . Ludzie z dużych miast oczekują ciszy, spokoju i dyskrecji oraz szansy na wypoczynek w rodzinnej atmosferze oraz wypoczynek aktywny. Wszystko to znajdą właśnie w naszym regionie.

Dziękuję za rozmowę.

Zapraszamy do odsłuchania audycji radiowej na temat agroturystyki.

 Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO