Ekoaktywni
Hulajnogą, skuterem albo… monocyklem!
Kolejne rozwiązania, które przysłużą się środowisku, to wybór na przyk ład hulajnogi,skutera elektrycznego, a może nawet… monocyklu. Ta pierwsza opcja, w przypadkusprzętu bez napędu elektrycznego wiąże si ę także z korzyścią dla naszego zdrowia.
Nie emitują szkodliwych pyłów, nie hałasują, dająogromną swobodę poruszania się, a nierzadko i ułatwiajązachowanie szczupłej sylwetki. Ekologiczne wyboryw kwestii transportu mają szereg zalet.
DOJEDZIESZ WSZĘDZIE
Bardzo popularną opcją są obecnie hulajnogi elektryczne.W naszym mieście kielczanie mogą korzystaćz usług trzech operatorów, którzy umożliwiają wypożyczanietakich jednośladów. Jednym z nich jest Bolt.– Obsługa jest bardzo prosta. Chętni do jazdy zobacząw aplikacji symbol hulajnogi. Po kliknięciu w niego,zostaną przeniesieni do elektronicznej wypożyczalni.Hulajnogę odblokują, skanując kod QR umieszczony nakierownicy. Co ważne, przed rozpoczęciem przejazduużytkownik jest zobowiązany do zapoznania się z instrukcjąobsługi parkowania i bezpiecznej jazdy – mówiMartyna Kurkowska z firmy Bolt.Wspomnianą aplikację Bolta można pobrać zarównoze Sklepu Play jak i Apple Store.Coraz większą popularnością cieszą się także prywatnehulajnogi. Dzięki nim każdy bez trudu może dostać sięw każdy zakątek miasta, omijając korki. Ważną kwestiąpozostaje jednak bezpieczeństwo: należy pamiętaćo tym, by odstawić pojazd w odpowiednie miejscei stosować się do przepisów ruchu drogowego. Z mandatemmogą liczyć się ci, którzy zostawiają jednośladygdzie popadnie. Taka kara może wynieść od dwudziestu,do nawet pięciuset złotych. Zdarza się, że służbynapotykają na trudności, jeśli chodzi o ustalanie danychużytkowników hulajnóg czy innego sprzętu elektrycznego.Wtedy mandat należy się firmie, która udostępniapojazdy.Nie bez znaczenia pozostaje także kwestia właściwegoporuszania się hulajnogą.- Należy zaznaczyć, iż osoba jadąca na jednośladziemoże maksymalnie rozpędzić się do 20 kilometrów nagodzinę. W przypadku gdy ścieżki rowerowej nie ma,konieczne jest skorzystanie z jezdni z ograniczeniemprędkości do 30 kilometrów na godzinę. Gdy limit jestwyższy, kierujący musi poruszać się chodnikiem z prędkościązbliżoną do prędkości pieszego i co istotne - ustępowaćmu pierwszeństwa – informuje Damian Janusz zespołu prasowego świętokrzyskiej policji.Równie ważne jest to, iż kierować elektryczną hulajnogąmoże wyłącznie osoba trzeźwa, która ukończyła 18 lat. Nastolatkowie, by mogli prowadzić ten jednoślad musząposiadać minimum kartę rowerową.
SĄ I INNE SPRZĘTY
Dla tych, którym dobro środowiska leży na sercu,i którzy lubią uprawiać sport, ciekawym rozwiązaniemw kwestii transportu po mieście mogą być też na przykładdeskorolki, wrotki oraz rolki. Wielu kielczan pokochałotakie sprzęty; w coraz lepszym stanie jest teżinfrastruktura, która umożliwia jazdę nimi po centrumi nie tylko. Warto jednak wiedzieć, że według przepisówruchu drogowego, są to „urządzenia wspomagająceruch”. Można poruszać się nimi zarówno ścieżką rowerowąi chodnikiem, jednak w tym drugim przypadkumamy obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu.Coraz częściej wybieraną opcją, która także nie emitujedo atmosfery żadnych szkodliwych substancji jest…monocykl. Pod tą nazwą kryje się jednokołowy pojazdelektryczny, którym poruszamy się na stojąco. Co ciekawe,elektryczne monocykle nie posiadają kierownicy,a sterowanie odbywa się jedynie poprzez balansowanieciałem i wywieranie nacisku na podnóżki. Warto poćwiczyćutrzymywanie równowagi, zanim zdecydujemysię na podróż monocyklem!
***
Jak więc widać, bez względu na to czy szukamy trans -portu na drugi koniec Polski czy do pracy, mamy dowyboru szereg rozwiązań. Przede wszystkim – ekologicznych,ale i komfortowych oraz tanich!
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.