Ekoaktywni
Ekoturystyka na topie!
Trwają wakacje, a więc czas letnich podróży. Bez względu nato jaki zakątek Polski czy świata wybraliście na miejsce odpoczynku,warto pamiętać o jednym –ekotransporcie! Okazuje się, że w tym zakresie pole manewru jest szerokie.
Rower, hulajnoga, pociąg, a może… transport publiczny?Zebraliśmy dla Was najlepsze ekologiczne propozycje, bydroga na wakacje była komfortowa nie tylko dla urlopowicza,ale i środowiska. Zapraszamy do lektury.
ROWER MA SENS
Pomysłów na jazdę na rowerze może być wiele. Na początekcoś dla tych, którzy zamiast kupować własny jednoślad,wolą nabyć abonament na rower miejski. W Kielcachmamy do dyspozycji 250 dwukołowców, wśród nichte tradycyjne oraz ze wspomaganiem elektrycznym, typutandem i typu cargo.- Pierwsze pół godziny jazdy kosztuje złotówkę, kolejnerównież – mówi Przemysław Chmiel, dyrektor MiejskiegoOśrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach. - Mieszkańcy będąmogli także wykupić za czterdzieści złotych abonamentna pięćdziesiąt godzin jazdy. I w tym przypadku skorzystamyz ulgi, bowiem jeśli ktoś posiada bilet okresowy, wykupionyw Zarządzie Transportu Miejskiego w Kielcach,jest uprawniony do zakupu wspomnianego abonamentuna rower miejski za dziesięć złotych. Z kolei KieleckaKarta Mieszkańca upoważnia do 50-procentowej zniżki- dodaje Chmiel.Rower można wypożyczyć przy pomocy aplikacji Roovee:konieczne jest podanie numeru telefonu, imienia, nazwiskai maila oraz doładowanie elektronicznego portfela nakwotę minimum 15 złotych.Na mapie w telefonie użytkownik widzi najbliższe stacjei liczbę dostępnych rowerów. By wypożyczyć jeden z nich,wystarczy podejść do dwukołowca i kliknąć w aplikacji „odblokuj”. Wówczas Roovee poprosi o zeskanowaniekodu QR roweru. Ten znajduje się na kierownicy i przytylnym kole. Koszt wypożyczenia pojazdu jest uzależnionyod jego rodzaju (standard, elektryczny, tandem,cargo). Najmniej zapłacimy za zwykły rower, bo pierwszei drugie 30 minut jazdy kosztuje złotówkę. Drugagodzina - dwa złote, trzecia – trzy, a czwarta i każdanastępna – cztery.Jak często kielczanie korzystają z tego rozwiązania?Okazuje się, że od samego początku funkcjonowaniarowerów miejskich (październik 2022 roku) ich miłośnicydokonali 73 671 wypożyczeń (stan na 10 lipca).- Łączny, pokonany dystans to 240 504 kilometry, a średniczas przejazdu to nieco ponad trzy kilometry. Średniaprędkość, z jaką poruszali się rowerzyści to 8,7 kilometrana godzinę. Najczęściej wypożyczane są standardowerowery – wylicza Marcin Szopa z Miejskiego OśrodkaSportu i Rekreacji w Kielcach.
TRAS CO NIEMIARA
Gdy już mamy rower miejski lub własny, możemy w Kielcachprzebierać w trasach. Jedną z najbardziej atrakcyjnychścieżek jest ta z Kielc na Białogon. Prowadziona z centrum na tereny pozamiejskie, jest oznakowanaczerwonym kolorem i liczy 10 kilometrów. Wybierając tędrogę, możemy podziwiać między innymi piękne okoliceChęcin, Kadzielni i Białogonu.Z powodzeniem można jeździć także w okolicach Karczówki,Bruszni, Grabiny – po leśnych duktach, czyw okolicach Wietrzni. Do rekreacyjnej jazdy nadaje siężółty szlak spacerowy wokół Kielc, jak też szlaki turystyczne,przechodzące przez miasto. Warto wymienić teżtakie trasy jak: Kielce – Dobromyśl, Kielce – Piekoszów,Kielce - Sitkówka PKP, szlak na Pierścienicę czy czerwonyszlak rowerowy z ulicy Hubalczyków.Z kolei dla tych, którzy na rowerze jeżdżą wyczynowo,świetną propozycją będzie pumptrack zlokalizowanyna Pakoszu. Specjalny tor obfituje w muldy i umożliwiawysokie skoki, przeznaczony jest głównie dla bardziejzaawansowanych osób.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.