Ekoaktywni
Do wyboru, do koloru. Oszczędzanie energii.
Istnieje wiele sposobów, aby oszczędzaćenergię i wprowadzać ekologicznerozwiązania w naszych domach. J ednakduża część z nich wymaga zainwestowaniaw profesjonalne instalacje czy specjalnysprzęt. Niestety, dla niektórych możebyć to wydatek nie do udźwignięciaw budżecie domowym.
Jednak czy to wystarczający powód, żeby rezygnowaćz ekologicznych rozwiązań? Z pomocą przychodząprzecież dofinansowania, w tym te z WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
DWA SZTANDAROWE
Najbardziej znanym programem jest „Czyste Powietrze”.To dofinansowania na wymianę kotłów grzewczych,pompy ciepła, termomodernizację, a także instalacjęfotowoltaiki. Celem jest zmiana sposobu ogrzewania domówna taki, który emituje jak najmniej zanieczyszczeń.– Zwracamy pieniądze również za audyt energetyczny,tak, aby dobrać odpowiednie materiały i zrealizować tęinwestycję jak najlepiej – podkreśla Ryszard Gliwiński,prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej w Kielcach.W naszym województwie złożono ponad 30 tysięcywniosków na „Czyste powietrze”. W ramach programumożna skorzystać z prefinansowania.- Beneficjent może otrzymać połowę kwoty przyznanąw ramach dofinansowania, jeszcze przed rozpoczęcieminwestycji. Po podpisaniu umowy, pieniądze trafiają nakonto wykonawcy – wyjaśnia Ryszard Gliwiński.Wysokość dotacji zależy od dochodu wnioskującego.Wsparcie podzielone jest na trzy progi. W pierwszym dotacja wynosi do 67 tysięcy 200 złotych, w drugim –do stu tysięcy 200 złotych, a w trzecim – nawet do 136tysięcy 200 złotych.Warto wspomnieć także, że świętokrzyskie jest jedynymwojewództwem w Polsce, gdzie w każdej gminieznajduje się punkt konsultacyjny „Czystego Powietrza”.Kolejnym popularnym programem dofinansowań jest„Moja Woda”. To dofinansowanie do instalacji pozwalającychna wykorzystywanie w domu wody deszczowejlub roztopowej. Beneficjenci mogą otrzymać środki nazakup zbiornika, jego budowę, instalację i uruchomienie,w tym między innymi przewody odprowadzającewody z rynien, instalacje służące do nawadniania czyzbiorniki podziemne i naziemne.
„MÓJ PRĄD” POPULARNY
Fundusze na instalację fotowoltaiki wraz z magazynemprądu można pozyskać z ogólnopolskiego funduszu„Mój Prąd”. Można także zainstalować pompy ciepłai kolektory słoneczne. Na te cele można otrzymamynawet 58 tysięcy złotych.
• Wykonując inwestycje związane z termomodernizacjąmożemy także skorzystać z ulgi podatkowej –przypomina Ryszard Gliwiński. Kwota odliczenia tomaksymalnie 53 tysiące złotych. Kwota pomniejszonajest o uzyskane dotacje.Rolnicy natomiast mogą skorzystać z programu „Agro-Energia”. Oprócz fotowoltaiki, dofinansowywane sątakże biogazownie i małe elektrownie wodne.Gdzie najlepiej udać się, aby rozpocząć starania o dofinansowanietakich inwestycji?
• W naszym województwie jest czterech doradcówenergetycznych, są podzieleni na rejony. Najlepiejzgłosić się do Wojewódzkiego Funduszu OchronyŚrodowiska – mówi prezes WFOŚiGW. Punkty obsługiprogramu Czyste Powietrze znajdują się w każdejgminie. Informacji możemy szukać też na stronachinternetowych www.wfos.com.pl i gov.pl/nfosigw.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.