Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Dbaj o środowisko z „Moją wodą”

poniedziałek, 07 czerwca 2021 13:52 / Autor: Aleksandra Rękas
Dbaj o środowisko z „Moją wodą”
Dbaj o środowisko z „Moją wodą”
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Woda to jedno z naszychnajwiększych dóbr – wartopamiętać o tym, że bez niej człowiekprzeżyje maksymalnie od czterech dosiedmiu dni. Statystyki nie są optymistyczne- Polska znajduje się na 26. miejscuw Europie, jeśli chodzi o zasobność wody.

O stan naszych wód dba Wojewódzki Fundusz OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej i przygotowuje programy,które mają przeciwdziałać skutkom suszy w gospodarstwach domowych. Jednym z niech jest „Moja woda” – skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych.

BENEFICJENT OTRZYMA DOPŁATĘ

„Moja woda” zakłada zagospodarowanie wody na terenieposesji. Osoba, która skorzysta z programu otrzymuje dopłatędo wykonania instalacji odprowadzającej wodę, pompylub zbiornika o wielkości przynajmniej dwóch metrówsześciennych. To już druga edycja tego programu.- Już prawie pięć milionów złotych trafiło do mieszkańcównaszego regionu. Cieszy nas ogromne zainteresowanie tymprzedsięwzięciem, obecny nabór potrwa do dziesiątegoczerwca. Z „Mojej wody” skorzystać może każdy, kto dysponujedziałką. Wystarczy kupić zbiornik i odprowadzać doniego wodę opadową - wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach. Dotacja dla beneficjentów wynosi do pięciu tysięcy złotych,a w ubiegłej edycji, w naszym województwie z programuskorzystały 1203 osoby. Do mieszkańców naszego regionutrafiło wtedy około sześciu milionów złotych, w 2021 rokubędzie to zapewne podobna kwota.- Dzięki „Mojej wodzie” nie zużywamy wody dostarczanejnam przez wodociągi, a ponownie wykorzystujemy deszczówkę– zaznacza Ryszard Gliwiński.Program „Moja woda” zakłada, że w całej Polsce powstanieponad 20 tysięcy instalacji gromadzących wodę opadową.Jest to aż 660 milionów butelek półtoralitrowych.

„MOJA WODA” DBA O ŚRODOWISKO

Jak wyjaśnia prezes Gliwiński, niedopuszczalą praktyką,która jest nagmina nie tylko w naszym województwie, ale całej Polsce jest podłączanie rynien do kanalizacji ściekowej.

-To marnowanie wody, którą możemy wykorzystać do podlewaniaczy innych celów gospodarczych. Kolejna sprawato zalewanie oczyszczalni ścieków przy dużych opadach,a w efekcie wpływanie zanieczyszczeń do rzek. Wodociągimogą w takich sytuacjach nałożyć karę – zaznacza naszrozmówca.Jak dodaje, każdy z nas może przyczyniać się do oszczędzaniawody, pamiętając o kilku zasadach w codziennymżyciu: - Zwracajmy uwagę na zużycie wody na przykład kupującsprzęt gospodarstwa domowego. Należy zakręcać kranpodczas mycia zębów, oszczędzać wodę podczas zmywanianaczyń - mówi prezes Wojewódzkiego Funduszu OchronyŚrodowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.Warto zdać też sobie sprawę z tego, że podczas trzyminutowegomycia zębów przy odkręconym kranie marnujemyokoło 15 litrów wody. Średnio w polskim domu jedynie trzyprocent zużywanej wody wykorzystywana jest do picia: – aż 36 procent do mycia się, 16 procent do prania, a dziesięćprocent do mycia naczyń.Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej ma w planach również uruchomienie programuzwiązanego z oszczędzaniem wody dla mieszkańców budynkówwielorodzinnych: - Być może pilotaż będzie miałmiejsce w naszym województwie. Nie jest to jeszcze przesądzone– stwierdza Ryszard Gliwiński.

***Dofinansowanie w formie dotacji z programu „Moja woda”obowiązuje na nie więcej niż 80 procent kosztów kwalifikowanychinstalacji. Wszystkie informacje znajdziemy na:https://nfosigw.gov.pl/moja-woda

 

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 4 czerwca 2021 roku:

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO