Ekoaktywni
Czyste powietrze kontra niska emisja.
Do niedawna niska emisja była dla większości Polaków pojęciem dość enigmatycznym.Dziś już coraz lepiej rozumiemy, co oznacza. Właśnie niskiej emisji i pr ogramowi „CzystePowietrze”, który ma pomóc w walce z nią poświęcamy w całości dzisiejsze artykuły.
Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrzaze źródeł usytuowanych na wysokości do 40 metrów. Sąto przede wszystkim pyły z naszych domowych piecówi transportu. Zanieczyszczenia przemysłowe stanowią w tejcałości zaledwie niewielki odsetek. Do głównych źródeł niskiejemisji zalicza się przede wszystkim te domowe kotły,w których spalanie odbywa się w sposób nieefektywny. Cowięcej, spalane w nich jest paliwo kiepskiej jakości. Niskaemisja to również zanieczyszczenia transportowe pochodząceze spalin samochodów oraz tarcia okładzin hamulcowychi opon o asfalt.
SZKODZI ZDROWIU
O problemie niskiej emisji mówi się tak wiele przede wszystkimdlatego, że bardzo niekorzystnie wpływa ona na naszezdrowie. Zanieczyszczenia, które do nas trafiają to przedewszystkim zanieczyszczenia pyłowe. Oznaczone są jakoPM10 czy PM2,5. Są to drobne cząsteczki pyłu posiadającesilne właściwości absorbcyjne. Oznacza to, że do ichpowierzchni przyczepiają się inne zanieczyszczenia, takiejak metale ciężkie, dioksyny, furany czy węglowodory aromatyczne,na przykład benzoalfapiren.Im mniejsza jest cząsteczka, do której one przylgną, tymłatwiej wnika do naszego organizmu. Cząsteczki przedostająsię do płuc, a następnie do krwiobiegu i układu nerwowego,przez co oddziałują na cały organizm. Właśnie dlatego corazczęściej ludzie zmagają się z alergiami, chorobami płuc,układu oddechowego, serca, krążenia oraz schorzeniamineurologicznymi. Najdrobniejsze cząsteczki o oznaczeniuPM1 mogą przenikać przez błonę łożyskową i oddziaływaćna płód. Jeśli kobieta w ciąży przebywa w warunkach dużegozanieczyszczenia, szkodzi nie tylko sobie, lecz równieżswojemu dziecku.Do niedawna niska emisja była dla większości Polaków pojęciem dość enigmatycznym.Dziś już coraz lepiej rozumiemy, co oznacza. Właśnie niskiej emisji i pr ogramowi „CzystePowietrze”, który ma pomóc w walce z nią poświęcamy w całości dzisiejszy dodatek
ZMIANY I INWESTYCJE
Sposobem na walkę z niską emisją może być przede wszystkimzmiana naszych codziennych zachowań. Kolejnymkrokiem jest termomodernizacja i przejście na odnawialneźródła energii. Przyszłością, która urealnia się na naszychoczach jest natomiast konwersja transportu na zeroemisyjny.W realizacji inwestycji w rozwiązania mające wesprzeć nasw walce z niską emisją istotną pomocą są programy, w ramachktórych możemy starać się o uzyskanie dopłat. Największymobecnie realizowanym programem rządowym jest„Czyste Powietrze”, w ramach którego możemy otrzymać wsparcie na wymianę źródeł ogrzewania lub przeprowadzenietermomodernizacji. Z kolei programy „Zielony samochód”,„Koliber” i „e-Van” mają zachęcać zarówno osobyprywatne, jak i przedsiębiorców do inwestowania w zakupaut elektrycznych.
Zapraszamy do wysłuchania audycji na temat programu "Czyste powietrze".
Artykuł został dofinansowany ze środków WojewódzkiegoFunduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach