Ekoaktywni
Czyste powietrze – i niska emisja… niższa
Jak zapobiegać niskiej emisji i sprawiać, by do atmosfery trafiało mniej zanieczyszczeń?To dobre pytanie, a odpowiedź na nie zna Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej w Kielcach, który zaprasza do udziału w ekologicznych programach.
„Czyste powietrze” zakłada wymianę źródeł ciepła w naszychdomach na bardziej ekologiczne. Do wyboru jest wiele możliwości,a wszystko sprowadza się do jednego – niezanieczyszczonejatmosfery.
DOFINANSOWANIE NA EKOLOGIĘ
Program skierowany jest do osób mieszkających w domkachjednorodzinnych. Mogą one uzyskać dopłatę do nowoczesnegopieca, by pozbyć się „kopciucha” zatruwającego środowisko.- Warunek jest taki, by osoba ubiegająca się o dotację miaładochody roczne nie większe niż sto tysięcy złotych. Wtedyfinansowanie wynosi nawet 37 tysięcy złotych, a ulga termomodernizacyjna– nawet 53 tysiące – wylicza Ryszard Gliwiński,prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiskai Gospodarki Wodnej w Kielcach.Podstawą jest zlikwidowanie starego kotła, czyli tzw. „kopciucha”.Później – pełna termomodernizacja, a więc wymianastolarki okiennej, drzwi, docieplenie stropów. Na te wszystkieprace beneficjenci mogą otrzymać pieniądze.- Warto wymienić również odnawialne źródła energii i instalacjefotowoltaiczne. Oprócz tego, w tym roku zaszły zmiany,które upraszczają program tak, by jak najwięcej osób mogłoz niego skorzystać. Oczywiście wciąż funkcjonuje ulgatermomdernizacyjna, która cieszy się wielką popularnością,skorzystało z niej już kilkaset osób – mówi Ryszard Gliwiński.
NOWOCZESNE DECYZJE
Korzystając z dofinansowania, beneficjenci mają do wyboruwiele różnych rodzajów sprzętu:- Najbardziej popularne w naszym regionie są kotły kondensacyjnezasilane gazem. Na drugim miejscu uplasowały się kotłyzasilane pelletem i ekogroszkiem, klasy podwyższonej. Wartopodkreślić, że dofinansowanie na kotły na węgiel będzie dostępne tylko do końca tego roku. Od 2022 ta możliwośćzostanie zamknięta, na kotły na pellet i na pompy ciepłaoczywiście wciąż będą dopłaty – zapewnia prezes WFOŚiGWw Kielcach.Mieszkańcy naszego województwa bardzo chętnie uczestnicząw programie „Czyste powietrze”, którego obecna edycjajest już trzecią. Dostępność programu jest coraz większa,ponieważ wszystkie gminy z województwa świętokrzyskiegodo niego dołączyły.- Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i GospodarkiWodnej w Kielcach wpływa coraz więcej wniosków,w tym roku liczba ta wzrosła o sto procent. Sądzę, że do 2028roku te wnioski zostaną złożone tak licznie, że uporamy sięz problemem niskiej emisji pochodzącej z domów jednorodzinnych.Już możemy pochwalić się efektami ekologicznymi,ponieważ niemal wyeliminowaliśmy pyły PM 2.5. – wyjaśniaRyszard Gliwiński.A wszystko to dzięki osobom, które zdecydowały się wziąćudział w „Czystym Powietrzu” i wymieniły swoje źródło ciepłana ekologiczne.- Statystycznie, powiat kielecki jest liderem i tu zrealizowanonajwięcej inwestycji. To dobrze, ponieważ jest to największaaglomeracja i wokół niej znajduje się wiele miejscowości.Chciałbym podkreślić, że powadzimy ranking gmin najlepiejrealizujących „Czyste powietrze”. 20 samorządów, któreznajdą się w czołówce, może liczyć na dalsze finansowanie.Są i inne formy wsparcia, które otrzymują gminy w naszymwojewództwie. Za utworzony gminny punkt informacyjno--konsultacyjny na ich konto trafia 30 tysięcy złotych. Za każdyprawidłowo napisany wniosek jest to 150 złotych.
***Wizja wyeliminowania niskiej emisji jest bardzo obiecującai od każdego z nas zależy, czy uda się ją zrealizować. „Czystepowietrze” jest ważne!
:
Posłuchaj audycji emitowanych w Radio eM Kielce na temat niskiej emisji:
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.