Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Chrońmy pszczoły!

piątek, 27 sierpnia 2021 10:35 / Autor: Aleksandra Rękas
Chrońmy pszczoły!
Chrońmy pszczoły!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Czy wiecie Państwo, że pszczoła odwiedza nawet sto kwiatów, by napełnić wole miodowe, czyli częśćprzełyku, w której transportuje nektar? Albo że pszczoły odpowiadająza zapylanie około 70 procent roślin? A my, zamiast je chronić,doprowadzamy do ich wymierania.

Rola pszczół w ekosystemie jest nie do przecenienia. Dziękiich wytrwałej pracy zapylanych jest około czterech tysięcy odmianwarzyw. To jedyne owady, których efekty pracy zjada…człowiek.

ZABÓJCZE OPRYSKI

Nieumiejętne lub bezrefleksyjne stosowanie owadobójczychoprysków w rolnictwie może skończyć się katastrofą dla pszczół.– Szkodzą im pestycydy i herbicydy. Ludzie, zjadając na przykład owoce spryskane nawozami, nawet tego nie wyczują.Pszczoła od razu padnie – mówi Adam Król ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pszczelarzy. Część szkodliwych środków trafiła już na czarną listę i nie możebyć stosowana do ochrony roślin. – W ciągu kilku lat znacznieprzybyło takich oprysków. Oczywiście, ochrona roślin jest koniecznaw pracy rolnika. Bez niej małe owady zniszczą kwiatyi rolnik straci uprawy. Trzeba jednak pamiętać, że opryski musząbyć wykonywane odpowiednio, wieczorem lub w nocy. Rolnicypowinni skończyć specjalny kurs, podczas którego dowiedząsię, jakich środków i kiedy mogą używać. Dobre środki mająkrótkotrwałe działanie, maksymalnie dwie-trzy godziny – wyjaśniaAdam Mazur, członek Świętokrzyskiego StowarzyszeniaPszczelarzy.Skutki używania nieodpowiednich środków są zatrważające– jeśli pszczoła odwiedzi zakażone pole, a później wróci doula, może skończyć się to śmiercią całej rodziny owadów. Tonawet kilkadziesiąt tysięcy pszczół. – Niebezpieczne obszaryto także sady i ogródki działkowe. Działkowicze czasem niewiedzą, jak stosować opryski na jabłka, czereśnie, wiśnie czybrzoskwinie. Jeśli zrobią je niewłaściwie, dla pszczół skończysię to tragicznie – podkreśla Adam Mazur.

NIE BÓJ SIĘ PSZCZOŁY!

Większość z nas boi się ugryzienia przez pszczoły. Warto jednakpamiętać, że nie są one agresywne, w przeciwieństwie naprzykład do osy. Użądlenie człowieka kończy się dla pszczółśmiercią, więc stosują je jako ostateczną broń. – Należy jednakpamiętać, by nie otwierać ust, kiedy jesteśmy w otoczeniupszczół. Użądlenie w przełyk może być niebezpieczne – ostrzegaAdam Mazur.Adam Król dodaje, że pszczoły potrafią bronić swojego terytorium,gdy znajdują się w ulu lub jego bezpośrednim otoczeniu.Ale już w odległości pięciu, dziesięciu metrów od „domu” skupiająsię wyłącznie na zbieraniu pożywienia. Dzięki ich ciężkiejpracy ludzie później mogą cieszyć się wyjątkowym przysmakiem,jakim jest miód. – Pszczoły przelatują kilka kilometrówi odwiedzają tysiące kwiatów, żebyśmy później mogli zebraćmiód. Z dobrze usytuowanego ula można pozyskać nawet 20-30 kilogramów miodu – mówi Adam Król.Choć zajmowanie się pszczołami może być bardzo dochodowymzajęciem, to powiedzenie „Za pszczoły można kupić woły”nieco straciło na aktualności. Ubiegły rok nie był najlepszy dlapszczelarzy, a ten też nie zapowiada się lepiej.

***Pszczoła lotna rusza do pracy przy zapylaniu nawet piętnaścierazy dziennie. Lot może trwać do 45 minut, a przerwa – jedynieokoło pięciu. Możemy więc uczyć się od tych pożytecznych owadów pracowitości, a ochrona ich jest naszym wspólnym obowiązkiem.

 

Posłuchaj audycji  emitowanej w Radio eM Kielce 27 sierpnia 2021 roku:

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO