Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Wyjątkowy park

niedziela, 03 lipca 2022 13:48 / Autor: Jowita Plech
Wyjątkowy park
Wyjątkowy park
Jowita Plech
Jowita Plech

Szaniecki Park Krajobrazowy, położony w obrębie Niecki Nidziańskiej, zachęca do odwiedzin bogactwem roślin, niezwykłym krajobrazem i unikatowymi pomnikami przyrody. Na jego terenie nie brakuje zabytków, starych kościółków oraz ciekawych szlaków turystycznych.

Park chroni enklawy unikalnego krajobrazu z jego malowniczymi wapiennymi i gipsowymi wzgórzami. W rezerwacie przyrody „Owczary”, znajdującym się na terenie parku, podziwiać możemy różnorodną roślinność halofitową.

ZUPEŁNIE WYJĄTKOWY

Szaniecki Park Krajobrazowy położony jest w obrębie Niecki Nidziańskiej. Obejmuje środkową część Garbu Pińczowskiego, a także południowo – zachodni fragment Niecki Połanieckiej (Płaskowyż Szaniecki). Ogromna przestrzeń łąk i pól, a także wapienne i gipsowe wzgórza oraz wkomponowana w nie bogata roślinność – takich widoków możemy spodziewać się, odwiedzając to miejsce. - Park Szaniecki jest jednym z ośmiu parków, wchodzących w skład Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Jako jeden z trzech znajduje się na Ponidziu. Zajmuje powierzchnię ponad 11 tysięcy hektarów, a wokół niego jest otulina, której powierzchnia wynosi około 13 tysięcy hektarów – opowiada Anna Chwalik- Borowiec ze Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Sama nazwa Szanieckiego Parku Krajobrazowego pochodzi od miejscowości Szaniec, która znajduje się w jego centrum. Bardzo malowniczy krajobraz parku tworzy roślinność torfowiskowa i słonolubna. - W ten krajobraz pięknie wkomponowane są wsie. Południowo- zachodnia część parku i jego otuliny związana jest z występowaniem wód mineralnych i rozwojem lecznictwa uzdrowiskowego, na przykład w Busku-Zdroju czy Solcu-Zdroju– wyjaśnia Anna Chwalik-Borowiec.

BOGACTWO GEOLOGICZNE I HISTORYCZNE

Na terenie Szanieckiego parku Krajobrazowego występują skały z różnych okresów geologicznych. Najstarsze z nich podchodzą z jury, a zobaczyć je możemy na przykład w okolicach Kikowaczy w dawnym kamieniołomie w Skotnikach Małych. - Najbardziej interesujące są gipsy pochodzące z okresu mioceńskiego. Te z kolei odsłaniają się w północnej i środkowej części parku, na przykład w okolicach Galowa czy Szańca. W tych skałach rozwijają się najróżniejsze formy rzeźb krasowych– leje, doliny krasowe, a także jaskinie i schroniska skalne – wylicza Anna Chwalik-Borowiec.Niektóre leje krasowe mogą być wypełnione wodą; tworząwówczas jeziora. Największym tego typu obiektem jest jezioroPleban, położone w środku lasu. Znajduje się ono pod ochroną jako użytek ekologiczny i - co ciekawe - wiąże się z nim legenda. - Opowiada ona o księdzu, który zatrzymał się w gospodzie w miejscu, gdzie teraz jest jezioro. Tam parobkowie zaczęli drwić z księdza i strącili mu czapkę. Wtedy kapłan powiedział do nich – „Bodaj byście się zapadli”. Gdy następnego dnia pojawił się w gospodzie po swoją czapkę, zobaczył że w miejscu szynku znajduje się zapadlisko z wodą, a pośrodku pływa jego zguba. Stąd właśnie wywodzi się nazwa Jezioro Pleban – opowiada Anna Chwalik-Borowiec. Na terenie parku znaleźć możemy także liczne zabytki kultury materialnej z interesującymi elementami wiejskiego budownictwa regionalnego. Te oglądać można między innymi w Szańcu, Młynach oraz Widuchowej.

***

Szaniecki Park Krajobrazowy to obowiązkowy punk to odwiedzenia dla każdego miłośnika natury. Warto się tam wybrać w wakacje i podziwiać jego piękno.

Posłuchaj audycji emitowanej na antenie Radia eM Kielce o Szanieckim Parku Krajobrazowym.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO