Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Pozbądź się piecyka!

niedziela, 10 lipca 2022 14:27 / Autor: Jowita Plech
Pozbądź się piecyka!
Pozbądź się piecyka!
Jowita Plech
Jowita Plech

Czwartego lipca w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach rozpoczął się kolejny nabór w programie, który ma zapobiegać niskiej emisji. Ten projekt, w przeciwieństwie do „Czystego Powietrza”, jest adresowany do mieszkańców osiedli. Zgłaszać się mogą wspólnoty mieszkaniowe oraz spółdzielnie.

W ramach programu funduszu, każdy mieszkaniec należący do wspomnianych wspólnot, korzystający z piecyka gazowego, może pozbyć się tego sprzętu. W zamian zamontowany zostanie indywidualny węzeł ciepłowniczy.

BY WALCZYĆ Z NISKĄ EMISJĄ

Program służyć ma poprawie bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu oraz ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko. To już kolejny nabór. - Do tej pory przeznaczyliśmy na przedsięwzięcie trzy miliony złotych. W tym roku kwota dofinansowania sięga dwóch milionów – wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Każdy kto zdecyduje się zlikwidować piecyk w ramach programu, zostanie podpięty do miejskiej sieci ciepłowniczej. Znacznie zwiększa to komfort korzystania z wody, a także bezpieczeństwo w mieszkaniach. - Zachęcamy do skorzystania z pożyczek z możliwością umorzenia do dwudziestu procent. Oprocentowanie wynosi nie mniej niż trzy procent, a kredyt można spłacać nawet dwadzieścia lat – informuje Gliwiński. Podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej daje duże oszczędności na przesyle wody, ponieważ likwidowane są sieci niskoparametrowe, a pojawiają się – wysokoparametrowe. - Instalowany jest węzeł ciepłowniczy centralnej ciepłej wody. Kosztem kwalifikowanym, a więc tym, na który otrzymujemy dofinansowanie jest podłączenie, a także sam węzeł- uzupełnia prezes Wojewóddzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

EKOLOGIA I NOWOCZESNOŚĆ

Korzystanie z piecyków gazowych niestety wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Niejednokrotnie dochodzi do przypadków ulatniania się tlenku węgla, co skończyć się może tragicznie. Gaz ten jest bezwonny i zupełnie niewyczuwalny naszymi zmysłami. - Wielokrotnie docierają do nas informacje o zatruciach spowodowanych źle funkcjonującymi piecykami gazowymi, szczególnie w łazienkach. Wspieranie bezpiecznych rozwiązań jest największą zaletą programu. Prekursorem tego projektu jest nasz wojewódzki fundusz. Nowoczesna forma dostarczania ciepłej wody użytkowej jest znacznie wygodniejsze– zaznacza Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodaje, po kilkuletnich doświadczeniach programu widać, że projekt daje duże korzyści dla portfeli i komfortu. - Ciepła woda jest na każde odkręcenie kurka, możemy również zagospodarować całą przestrzeń łazienki, nie przejmując się piecykiem gazowym. Oczywiście bardzo zyskuje środowisko, ponieważ inaczej wygląda spalanie gazu u dużego wytwórcy, a inaczej w piecyku u indywidualnych odbiorców. To bardzo pozytywna inicjatywa – ocenia Krzysztof Słoń. Korzyści dla środowiska zauważa także Agata Wojtyszek, poseł PiS. - Pozbywamy się starej, niebezpiecznej instalacji, przechodząc na nowoczesne rozwiązania. To ważny program, który pokazuje, że wsłuchujemy się w głosy mieszkańców i szanujemy środowisko naturalne – podkreśla Agata Wojtyszek.

***

Program funkcjonuje już od 2019 roku i od tej pory udało się przeprowadzić kilkaset modernizacji. Likwidacja piecyków gazowych odbywa się we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Kielcach oraz PGE. W trwającym naborze wnioski składać można do 30 listopada tego roku.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO