Ekoaktywni
Pomoże edukacja!
Warsztaty, bajki edukacyjne, artykuły, grafiki – pomysłów na edukację ekologiczną jest wiele. O to, by dzieci i dorośli jak najwięcej wiedzieli o segregacji śmieci, recyklingu i ogólnie rozumianej ochronie przyrody, dba Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Gdzie pozbywać się elektrośmieci? Jak przetwarzać odpady, by dać im drugie życie? Czy ze śmieci można robić dzieła sztuki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukają pracownicy fundacji, którzy organizują kreatywne warsztaty dla dzieci i młodzieży.
EKOLOGICZNO-EDUKACYJNA MISJA
Fundacja Odzyskaj Środowisko chce trafić ze swoim przesłaniem nie tylko do dzieci, ale także do studentów czy seniorów. – Naszym zamysłem jest zorganizowanie nieoczywistych zajęć edukacyjnych. Wymyśliliśmy cykl warsztatów związanych z tworzeniem sztuki z elektrycznych śmieci. Jest to bezpośrednio połączon ez segregacją i odpowiednim pozbywaniem się trudnych odpadów. Elektrośmieci to urządzenia, które kiedyś nam służyły, były zasilane prądem lub baterią, a z biegiem lat się zużyły – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski z Fundacji.
ODZYSKAJ ŚRODOWISKO
Jak podkreśla, elektrośmieci nie powinny trafiać do zwykłych śmietników. Należy je zostawiać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) albo w specjalnych czerwonych pojemnikach. Tych mamy w Kielcach już dziewięć. Stoją na ulicach: Klonowej, Zapolskiej, Massalskiego, Krzyżanowskiej, Radomskiej, Bohaterów Warszawy, Wrzosowej i dwa na Jeziorańskiego. – Po przetworzeniu takich odpadów, udostępniamy je dzieciom i dorosłym, by tworzyli małe dzieła sztuki. W ramach współpracy z artystami stworzyliśmy na przykład szafy oraz biżuterię. Oprócz tego zakładamy w miastach recyklingowe pasieki – wyjaśnia Kieszkowski. Pasieki mają być formą podziękowania dla mieszkańców, którzy segregują odpady i elektrośmieci. Jednaz nich stanęła na przykład przy Politechnice Świętokrzyskiej. – Służy ona mieszkańcom i studentom już od roku. Mamy w niej pięć uli. To dowód na to, że segregacja, recykling i właściwie postępowanie z odpadami mogą stworzyć z niczego coś bardzo wartościowego– zauważa Kieszkowski.
WARSZTATY I SPOTKANIA
By jak najlepiej trafić do mieszkańców naszego regionu, fundacja organizuje szereg spotkań i warsztatów. Podczas nich można poznać najróżniejsze rozwiązania, które ułatwią życie i pomogą środowisku. – Współpracujemy z wieloma firmami i instytucjami, by spotkania były kreatywne i ciekawe. Na przykład jedno z nich odbyło się podczas meczu Korony Kielce. Zorganizowaliśmy zbiórkę elektrośmieci, połączoną z warsztatami edukacyjnymi dla dzieci. Z kolei wraz z piłkarzami ręcznymi VIVE pojawialiśmy się w szkołach podstawowych w mieście i informowaliśmy dzieci, co należy wrzucać do danego pojemnika na śmieci. Uczniowie poprzez zabawę i sport przyswajali sobie wartościową wiedzę – stwierdza Krzysztof Kieszkowski. Jak podkreśla, główne zasady dotyczące edukacji ekologicznej to fantazja i kreatywność: – Mamy wiele ciekawych pomysłów, na przykład rok temu zorganizowaliśmy konkurs na zbudowanie łazika z recyklingu. Obecnie trwa druga edycja tego projektu. Studenci Politechniki Świętokrzyskiej rywalizują ze sobą, budując kosmiczne sondy z urządzeń, które nie służą już nikomu.
***
Papier do niebieskiego, tworzywa sztuczne do żółtego, odpady bio do brązowego, zmieszane do czarnego, a szkło do zielonego… Jak się okazuje, segregacja to nie tylko sucha wiedza. Lekcje z ekologii wcale nie muszą być nudne!
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.