Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Piękno Nadleśnictwa Włoszczowa

niedziela, 19 czerwca 2022 16:24 / Autor: Jowita Plech
Piękno Nadleśnictwa Włoszczowa
Piękno Nadleśnictwa Włoszczowa
Jowita Plech
Jowita Plech

Kwitnące storczyki, rzeka Czarna, wiekowe dęby i olchy. Bogactwo flory i fauny Nadleśnictwa Włoszczowa jest ogromne. Całość uzupełniają pomniki przyrody, mnogość miejsc ważnych historycznie i wartościowych edukacyjnie.

Usytuowane na zachodnich rubieżach województwa świętokrzyskiego Nadleśnictwo Włoszczowa ma czym zachęcać turystów do odwiedzin. Jadąc w kierunku Częstochowy, otoczeni będziemy ogromnym kompleksem lasów, ciągnącym się już od województwa śląskiego.

WYJĄTKOWE DRZEWA I ZWIERZĘTA

Na terenach Nadleśnictwa Włoszczowa, jak w większości polskich lasów, przeważa sosna. Ale są i zupełnie wyjątkowe drzewa – znajdziemy tam ogromny kompleks lasów bagiennych– olsów - gdzie dużą powierzchnię zajmuje olsza. - To wyjątkowe i cenne przyrodniczo tereny. Mamy również wiele gatunków chronionych – miejscem, w którym skupione są szczególnie ciekawe rośliny, jest Rezerwat Ewelinów. Tam podziwiać możemy szeroki wachlarz gatunków storczyków, teraz są niezwykle efektowne, ponieważ znajdują w fazie kwitnięcia – opowiada Artur Ratusznik, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa. Kolejnymi ciekawymi roślinami są dęby pomnikowe –znajdują się one na Droniowych Niwach w Kurzelowie. To niezwykle sędziwe drzewa, liczące sobie ponad trzysta lat. - Kiedyś w ich pobliżu znajdowała się leśniczówka. Ona niestety spłonęła 20 lat temu, ale to wciąż niezwykle chętnie odwiedzane miejsce, bardzo urokliwe – podkreśla nadleśniczy. Na terenie Nadleśnictwa Włoszczowa żyje wiele gatunków zwierząt. W tamtejszych lasach bytują na przykład sarny i jelenie, ale nie tylko – te obszary upodobały sobie też łosie. - Teren koło Kurzelowa jest bardzo często odwiedzany przez te zwierzęta. Nasze lasy zamieszkują też wilki – mamy przynajmniej dwie watahy, pojawiają się też osobniki wędrujące. Oczywiście obecność tych zwierząt nie powinna odstraszać turystów, owe drapieżniki boją się człowieka i unikają go– przypomina. Ciekawostką jest obecność zupełnie unikatowego zwierzęcia jeśli chodzi o lasy w centralnej Polsce. Tereny Nadleśnictwa Włoszczowa odwiedza bowiem… ryś. - Zaobserwowany przez nas osobnik miał obrożę. Jak się okazało, był to zwierzak pochodzący z Puszczy Kampinoskiej. Przez jakiś czas przebywał w Droniowych Niwach– mówi leśnik.

REZERWATY I POMNIKI PRZYRODY

Miejscem, które zachwyci turystów otwartych na wyzwania, na pewno jest Rezerwat Oleszno. To jeden z największych obiektów w naszym województwie. - To teren dość nieprzystępny – podmokły i z bujnym runem. Ci, którzy nie boją się takich przeciwności, będą zachwyceni niezwykłą bujnością roślin. Sprawia ona wrażenie prawdziwej dżungli, znajdziemy tam też wiele ciekawych zwierząt. Gniazda mają tam bieliki, spotkamy też żurawie– wylicza Artur Ratusznik. Kolejnym ciekawym rezerwatem są Ługi, obejmujące swoim zasięgiem rozległe torfowisko otoczone otuliną starodrzewu sosnowego. - Wygląda bardzo efektownie, zwłaszcza gdy kwitnie wełnianka.W założeniu miał być to rezerwat ornitologiczny, zjawia się tam więc wiele gatunków ptaków – choćby kaczek- które możemy obserwować z wydm – zdradza. Jak dodaje, warta odwiedzenia jest także północna część Przedborskiego Parku Krajobrazowego. Ten park liczy ponad 900 gatunków roślin naczyniowych, w tym 39 gatunków rzadkich i chronionych. Żyją tam dziki, sarny, jelenie czy borsuki.

***

Piękno natury, bogactwo roślin i zwierząt, cisza i spokój – jeśli takie macie plany na zbliżające się wakacje, odwiedzenie Nadleśnictwa Włoszczowa będzie świetnym wyborem.

Posłuchaj audycji emitowanych w Radio eM Kielce na temat Nadleśnictwa Włoszczowa:

 

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO