Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

OZE mają się dobrze!

niedziela, 28 sierpnia 2022 14:10 / Autor: Jowita Plech
OZE mają się dobrze!
OZE mają się dobrze!
Jowita Plech
Jowita Plech

Farmy lub wiaty fotowoltaiczne to coraz częstszy obrazek w naszym regionie. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie wybierają odnawialne źródła energii czyli OZE. Korzystają na przykład z energii cieplnej, by nie powodować degradacji środowiska.

Fotowoltaika zakłada przetwarzanie światła słonecznego na energię słoneczną. Dzięki korzystaniu z takich urządzeń jak farmy czy wiaty fotowoltaiczne, oszczędzamy czas i pieniądze oraz pomagamy chronić środowisko naturalne.

CAŁE FARMY FOTOWOLTAICZNE

Bez korzystania z energii elektrycznej nie wyobrażamy sobie życia. Jak jednak robić to z głową, by nie szkodzić naturze? Jednym z ekologicznych rozwiązań są wspomniane farmy fotowoltaiczne. - Wśród nich wyróżniamy mikroinstalacje do mocy 50 kilowatów– to są tak zwane instalacje przydomowe, które możemy spotkać w wielu miejscach naszego regionu. Mamy także większe - od 50 kilowatów do jednego megawata. Te duże farmy także zaczynają zyskiwać w naszym województwie na popularności – ocenia Paweł Czupryński z firmy 4Eco. By ułatwić zainstalowanie tego typu urządzeń, możemy skorzystać z dofinansowań. To na przykład dopłaty w ramach funduszy europejskich. - Najbardziej popularne możliwości, z których chętnie czerpią osoby decydujące się na fotowoltaikę, to leasing czy kredyt bankowy. Dobrze dobrana i użytkowana instalacja zwraca się po trzech, czterech latach. Przy obecnych cenach rynkowych energii, rata za kredyt jest podobna do rachunków, które otrzymywalibyśmy za energię elektryczną – ocenia Paweł Czupryński. Ciekawym rozwiązaniem dla mieszkańców domków jednorodzinnych mogą być także wiaty fotowoltaiczne, czyli tak zwane caporty. Sprawdzają się one jako garaże fotowoltaiczne. - Carport przypomina instalację zamontowaną na gruncie. Będzie ciekawym rozwiązaniem, gdy na przykład ogranicza nas wielkość podwórza. Nasza wiata jest jednocześnie zadaszeniem dla samochodu. Czerpiąc w ten sposób energię słoneczną, zabezpieczamy swoje potrzeby na energię w domu. Dobieramy ją dokładnie, analizując to, jak dużo prądu zużywamy w gospodarstwie– opowiada Czupryński.

JESTEŚMY BARDZIEJ EKO

Świadomość społeczna dotycząca ekologicznych aspektów naszego codziennego życia zwiększa się z roku na rok. Jednocześnie, obserwując duże wzrosty cen nośników energii, jesteśmy bardziej skorzy do zmian. A nowoczesne, ekologiczne rozwiązania dają nam nie tylko oszczędność, ale i dużą wygodę. - Często za pośrednictwem smartfona jesteśmy w stanie zmieniać ustawienia naszych domowych urządzeń. To duże ułatwienie w codziennym życiu. Dodatkowo, dostępność odnawialnych źródeł energii i mnogość firm świadczących usługi w tym zakresie sprawia, że ludzie wiedzą coraz więcej na ten temat. To kwestia, która nas interesuje. Chcemy znać korzyści zarówno nasze - finansowe, jak i dla środowiska. Odnawialne źródła energii będą rozwijać się coraz szybciej, ich dostępność będzie wzrastała z roku na rok – ocenia Czupryński. Niewątpliwie korzystanie z odnawialnych źródeł energii ma wiele zalet, a do największej należy zaliczyć brak negatywnego wpływu na środowisko. Dodajmy na koniec, że do odnawialnych źródeł energii zaliczamy także wodę, wiatr, energię geotermalną, czy biopaliwa.

***

Wszystko wskazuje na to, że odnawialne źródła energii to przyszłość.Każdy z nas może mieć swój, nawet najmniejszy udział w trosce o środowisko. Pamiętajmy o tym.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO