Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

By oczyszczać powietrze

poniedziałek, 01 listopada 2021 12:39 / Autor: Aleksandra Rękas
By oczyszczać powietrze
By oczyszczać powietrze
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Zanieczyszczone powietrze, w którym roi się od szkodliwych pyłów to tematpowracający niczym bumerang. Niestety – nie tylko w okresie grzewczym. Czymożna sobie poradzić z tego rodzaju problemem? Tak. Są urządzenia oczyszczającepowietrze, którym oddychamy.

Elektrofiltry, oczyszczacze powietrza, maski antysmogowe…akcesoriów, z których możemy skorzystać jest sporo. Wszystkozależy od tego, w jaki sposób chcemy oczyścić powietrze.

OCZYSZCZAMY, NAŚLADUJĄC NATURĘ

Istnieje szereg oczyszczaczy, które usuwają z powietrza zagrożeniamikrobiologiczne oraz szkodliwe dla naszego zdrowia pyły.Instalowane są one przeważnie w system wentylacji nawiewneji sprawiają, że możemy swobodniej odetchnąć „pełną piersią”. Ich najważniejszym elementem jest charakterystyczna matryca.Po uruchomieniu urządzenia, promieniowanie ultrafioletowerozpoczyna i przyspiesza zachodzące reakcje chemiczne.Później powstają jony ponadtlenkowe oraz wodorotlenkowe.Likwidują one zanieczyszczenia obecne w pobliżu, a także tewyniesione na zewnątrz przez wentylator - niszczą drobnoustroje,utleniają lotne związki organiczne i likwidują niepożądanezapachy wewnątrz pomieszczeń.- Jeśli w budynku jest system nawiewno-wywiewny, urządzenieinstalujemy w układzie wentylacyjnym. W ten sposób całakubatura obiektu objęta jest ochroną przed zanieczyszczonympowietrzem - wyjaśnia Dominik Pierzak, prezes zarządu firmyActivtek Medica.

 

Chcąc poprawić jakość powietrza w budynku, w którym brakujetego typu wentylacji, mamy do wyboru urządzenia, któremożemy zamontować na przykład na suficie. Jakiego rodzajusprzętu byśmy nie wybrali, będzie on oczyszczał powietrze bezżadnych szkodliwych procesów.- Urządzenia tego typu produkują naturalne składniki, niema w nich żadnych elementów szkodzących zwierzętom czyludziom. Proces oparty jest na fotokatalizie; to technologia globalna,funkcjonująca w wielu krajach. W jej wyniku dochodzido oczyszczania powietrza i powierzchni, co pozytywnie wpływana zdrowie i samopoczucie osób korzystających z danegobudynku – wyjaśnia Dominik Pierzak.Jak dodaje, lotne związki organiczne nazywane są obecnie„smogiem wewnętrznym” i podobnie jak niebezpieczne pyłyPM 2.5 czy PM 10, bardzo negatywnie oddziałują na naszezdrowie. Urządzenia oczyszczające powietrze eliminują jez atmosfery.

MASKI I ELEKTROFILTRY

Kolejnym sposobem na to, aby oczyścić powietrze, którymoddychamy są maseczki antysmogowe. To dobre rozwiązaniedla osób aktywnych, lubiących spędzać czas na dworze.W większości z nich zamontowany jest specjalny profil filtrów,zwiększający przepustowość powietrza i zmniejszający wilgotność.Najwyższej jakości filtry usuwają pyły PM1,0, PM 2,5oraz PM 10.Niektóre z nich osiągają skuteczność ochrony przed zanieczyszczeniami,nawet na poziomie 99 procent. Pomaga w tymtechnologia aktywnego węgla. Oprócz pyłów PM1,0, PM 2,5,PM 10, filtry zatrzymują także wiele innych zanieczyszczeńwystępujących w atmosferze. Między innymi pył węglowy,spaliny, dym papierosowy czy pyłki roślin oraz kurz.Kolejnym sprzętem, pomagającym oddychać czystym powietrzemjest elektrofiltr. Wykorzystuje on siłę elektrostatyczną,która oddziałuje na cząstki pyłu, a jego skuteczność może sięgaćnawet 90 procent. Elektrofiltry najlepiej sprawdzają się w domowychinstalacjach grzewczych.

***Warto oddychać czystym powietrzem – to najlepsza inwestycjaw nasze zdrowie.

 

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO