Ekoaktywni
Ochrona wód w województwie świętokrzyskim
Zrównoważona gospodarka wodno- ściekowa pomaga nam w ochroniewód w regionie świętokrzyskim. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poprzez swoje programy dba o to, by nie zabrakło nam wody dobrej jakości.
Jednym ze sposobów na ochronę wód jest przyłączanie się dosystemów kanalizacji, a także uruchamianie przydomowych oczyszczalni ścieków. Jak to działa u nas w regionie?
POMAGAJĄ INWESTYCJE
By jak największa liczba mieszkańców województwa świętokrzyskiegon miała możliwość przyłączenia się do systemów kanalizacji, niezbędne są inwestycje. Do tej pory przeznaczono na nie ponad 230 milionów złotych. Między innymi dzięki temu, większość osób mieszkających w naszym regionie znajduje się już w obszarze objętym sieciami wodno-kanalizacyjnymi. - Obecnie prowadzimy program poza dużymi aglomeracjami. Dbamy w ten sposób o to, by mieszkańcy małych miejscowości nie byli wykluczani, a mogli przyłączać się do istniejących sieci kanalizacyjno-wodociągowych. Przez lata takie środki były udostępniane za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a także przez narodowy i wojewódzkie fundusze – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Ze wspomnianych środków mogły korzystać przedsiębiorstwa oraz samorządy.- Wsparcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach obejmowało też instalacje przydomowych oczyszczalni ścieżków. Musimy mieć na uwadze oczywiście również względy ekonomiczne – nie zawsze istnieje możliwość wybudowania sieci kanalizacyjnej, na przykład z powodu dużego rozproszenia domostw. W takich sytuacjach sprawdzają się właśnie przydomowe oczyszczalnie i mniejsze studnie głębinowe – wyjaśnia Ryszard Gliwiński. Wspomniane przydomowe oczyszczalnie zazwyczaj wykorzystywane są w jednym domu lub co najwyżej kilku gospodarstwach. Urządzenia służące do neutralizacji ścieków działają zwykle dwuetapowo: najpierw oczyszczają ścieki w sposób mechaniczny i beztlenowy, następnie – w sposób tlenowy.
LICZY SIĘ ROZSĄDEK
Choć przyłączenie do systemu wodno-kanalizacyjnego i korzystanie z oczyszczalni ścieków jest wygodą i dobrodziejstwem naszych czasów, nie zwalnia nas to z obowiązku oszczędzania wody. - Każdy powinien w rozsądny sposób wykonywać prozaiczne, codzienne czynności, by nie marnować wody, będącej naszym wspólnym dobrem. Na przykład wybierać prysznic, zamiast zapełniać całą wannę. Zakręcajmy też kurek podczas mycia zębów. Pamiętajmy, że cieknąca ciurkiem woda niczego na mnie daje, a sprawia, że spływa ona bezpośrednio do kanalizacji– mówi prezes WFOŚiGW. Jak dodaje, Polska jest na 26.miejscu w Europie, jeśli chodzi o zasobność wody. - Miejmy to na uwadze i rozsądnie nią gospodarujmy – apeluje Ryszard Gliwiński. Wybierając najłatwiejsze sposoby oszczędzania wody, warto korzystać z nowoczesnych sprzętów. Na przykład pralek i zmywarek z trybem EKO. A także zadbać, by żadne z urządzeń nie generowało wycieków. Świetnym sposobem oszczędzania (dla mieszkańców domków jednorodzinnych) jest zbieranie deszczówki. Sprawdzą się wtedy na przykład tak zwane „wyłapywacze” montowane przy rynnach, czy nawet oczka wodne.
***
eśli mamy możliwość, oszczędzajmy wodę korzystając z sieci wodno-kanalizacyjnych. Na wagę złota jest jednak przede wszystkim zdrowy rozsądek.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.