Ekoaktywni
Miasto dopłaca do deszczówki
By ułatwić kielczanom oszczędzanie wody, kielecki Urząd Miasta proponuje dopłaty mieszkańcom, którzy chcą kupić i zamontować zbiorniki do gromadzenia wód opadowych.
Zbieranie deszczówki to jeden ze sposobów na walkę z marnowaniem wody. W tym roku na dopłaty Kielce przeznaczą sto tysięcy złotych. Z miejskiego programu będą mogli skorzystać mieszkańcy Kielc, którzy chcą dbać o środowisko i zainstalować na swoich posesjach zbiorniki gromadzące wodę opadową. Deszczówkę można wykorzystać do podlewania ogródków i trawników.
NIE MARNUJEMY WODY…
– Kontynuujemy program dofinansowania, który został zapisany w Planie adaptacji do zmian klimatu Miasta Kielce do roku 2030. Montaż zbiorników na wodę opadową pozwala zaoszczędzić wodę pitną i ograniczyć odprowadzanie wody z miasta. Zagospodarowanie deszczówki to jedno z ważniejszych działań zmierzających do powstrzymania negatywnych zmian klimatycznych– zapewnia Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc. Miejska dotacja wynosi 80 procent kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu zbiornika, ale nie więcej niż dwa tysiące pięćset złotych. Dofinansowanie będzie udzielanie na: zakup oraz montaż zbiorników naziemnych i podziemnych (także niezbędnego oprzyrządowania), skrzynek retencyjno- rozsączających i systemów rozsączających; budowę studni chłonnych, ogrodów deszczowych, zbiorników odkrytych (np. oczek wodnych) wraz z systemem zbierającym i doprowadzającym wodę opadową oraz roztopową z terenu nieruchomości; zakup i montaż systemów odcięcia dopływu wody do zbiornika w momencie jego przepełnienia, pomp podnoszących wodę oraz kranów i złącz do podłączania węży ogrodowych. Wnioski można składać do wyczerpania środków finansowych (maksymalnie 30 aplikacji). O kolejności rozpatrywania decyduje kolejność zgłoszeń i kompletność wniosków.
… NIE OD DZIŚ
Mieszkańcy Kielc mogą od 2020 roku starać się o dotacje na zbiorniki na deszczówkę. Dwa lata temu wysokość dopłaty wynosiła do 80 procent kosztów kwalifikowanych zadania, ale nie więcej niż cztery tysiące złotych. Dzięki programowi dwadzieścia nieruchomości zostało wyposażonych w zbiorniki do gromadzenia i zatrzymywania wód opadowych. Zamontowano 27 zbiorników naziemnych, dziesięć podziemnych i jeden zbiornik otwarty w formie oczka wodnego, zasilany wodą opadową zbieraną z dachu budynku mieszkalnego. W 2021 roku kontynuowano system dopłat. Wysokość dotacji wynosiła do 80 procent kosztów kwalifikowanych, ale – podobnie jak w tym roku – nie więcej niż dwa tysiące pięćset złotych. 39 nieruchomości zostało wyposażonych w zbiorniki do gromadzenia i zatrzymywania wód opadowych, w tym zamontowano 92 zbiorniki naziemne i pięć zbiorników podziemnych.
***
Jeśli macie Państwo w planach zainstalowanie oczka wodnego czy zbiornika gromadzącego deszczówkę, koniecznie wybierzcie się do kieleckiego ratusza. Dzięki dotacji można nie tylko ułatwić sobie podlewanie i pielęgnację przydomowego ogródka, ale także przyczynić się do ochrony przyrody.
Posłuchaj audycji emitowanych w Radio eM Kielce na temat oszczędzania i gromadzenia wody:
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.