Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Energia tania i ekologiczna

niedziela, 29 maja 2022 09:04 / Autor: Jowita Plech
Energia tania i ekologiczna
Energia tania i ekologiczna
Jowita Plech
Jowita Plech

Panele i całe farmy fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne… Sposobów na korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest wiele. Czym właściwie one są i dlaczego ich wybieranie jest tak ważne? 

Większość z nas wciąż korzysta z nieodnawialnych źródeł energii. To na przykład węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Odtwarzanie tych zasobów jest niemożliwe lub długotrwałe. Dlatego takie znaczenie ma przestawienie się na odnawialne źródła energii.

SŁOŃCE, WIATR, WODA…

Jak sama nazwa wskazuje, odnawialne źródła energii to te, o których zasoby właściwie nie musimy się martwić. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że zabraknie światła słonecznego, wiatrów albo fal na morzach. Do energii odnawialnej zaliczamy też ciepło pozyskane z ziemi – to energia geotermalna; powietrza – energia aerotermalna; wody – energia hydrotermalna. Odnawialne źródła energii to także energia jądrowa w zamkniętym cyklu paliwowym, biomasa, biogaz, biopłyny oraz biopaliwa. Odnawialną energię możemy bezpośrednio czerpać z kilku źródeł. Dostarczają jej na przykład elektrownie wodne, które wykorzystują energię grawitacyjną wody, elektrownie fotowoltaiczne (promieniowanie słoneczne) czy elektrownie geotermalne (energia cieplna ziemi). Do tego dodajmy miejsca, w których wykorzystujemy moc wiatru (elektrownie wiatrowe) czy biomasy (biopaliwo).

EKO W DOMU

Jedną z możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych są instalacje fotowoltaiczne. Cieszą się one coraz większym zainteresowaniem, głównie z powodu wielu ułatwień, na jakie mogą liczyć inwestorzy – choćby możliwości odpisu od podatku. Poza tym osoby posiadające takie źródło energii nie muszą kupować innej, która powstaje na przykład w wyniku spalania węgla. Po prostu produkują ją sami.– Instalacje fotowoltaiczne są w Polsce coraz popularniejsze zarówno dzięki systemom dofinansowań, jaki z powodu wzrostu cen nośników energii elektrycznej. Instalacja fotowoltaiczna pozwala produkować energię elektryczną na poziomie gospodarstwa domowego, dzięki czemu można ograniczyć lub całkiem wyeliminować opłaty za korzystanie z energii elektrycznej– wyjaśnia Bartłomiej Zarzycki, menadżer sprzedaży pomp ciepła w firmie EkoEnergia Polska. To fakt, że montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z poważnymi wydatkami, jednak decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych liczymy przecież na to, że szybko nam się zwrócą i w rezultacie opłacą.  – Ponieważ ceny nośników energii stają się coraz wyższe, instalacja zwróci się naprawdę szybko. Warto też wiedzieć, że za sprawą odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej stajemy się niezależni z energetycznego punktu widzenia. Oczywiście w grę wchodzi wiele względów technicznych, jednak podwzględem finansowym i ekonomicznym na pewno nam się to opłaci – podkreśla Bartłomiej Zarzycki. Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie nie tylko dla dużych firm i przedsiębiorstw. Panele można zainstalować w niemal każdym gospodarstwie domowym, które korzysta z energii elektrycznej. – Im więcej zużywamy energii, tym szybciej instalacja nam się zwróci. Panele fotowoltaiczne, które widzimy na dachach czy konstrukcjach umieszczonych na ziemi, służą do pozyskiwania i przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną, przekazywaną do urządzenia nazywanego falownikiem. Potem jest ona przetwarzana tak, byśmy mogli korzystać z niej w naszych domach, a nadwyżka trafia do sieci elektroenergetycznej. Co więcej, dodatkowo wyprodukowany prąd możemy odzyskać albo w postaci pakietu kwotowego, albo czystej energii – wyjaśnia specjalista.

POMPY CIEPŁA…

Ekologiczne źródło ciepła, które umożliwia ogrzanie własnego domu – tym właśnie jest pompa ciepła. To urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia budynku (powietrza, wody lub gruntu), która przekształcana jest w energię wykorzystywaną potem do ogrzewania nieruchomości. Pompy ciepła zyskują na popularności wśród budujących zarówno domy jednorodzinne, jak i duże obiekty usługowe. – Inwestorzy szukają nowych źródeł energii cieplnej, głównie ze względu na szalejące ceny energii. Biorąc pod uwagę obecne koszty, niemal we wszystkich rodzajach budynków eksploatacja pompy ciepła wyjdzie najtaniej. Dodatkowo to źródło ciepła jest całkowicie ekologiczne, bowiem nie produkuje żadnych szkodliwych substancji. No i nie wymaga właściwie żadnej obsługi–  wyjaśnia Zarzycki. Procesami termodynamicznymi zachodzącymi w pompie ciepła w całości kieruje komputer pokładowy, którym można sterować nawet z poziomu aplikacji telefonicznej.  – Śmiało możemy powiedzieć, że w Polsce dynamika wzrostu sprzedaży pomp ciepła jest największa na świecie. One zyskują jednak na popularności nie tylko ze względu na wygodę obsługi. Do ich pracy można wykorzystywać dodatkową energię produkowaną przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu pod względem bilansu energetycznego nasz budynek może stać się samowystarczalny. Nie płacimy za zwykły prąd ani za ogrzewanie budynku – podkreśla menadżer sprzedaży pomp ciepła w firmie EkoEnergia Polska. Korzystanie z tego typu urządzeń jest wygodne także dla osób starszych, które nie mają siły, by obsługiwać kotły na węgiel.

…I KOLEKTORY SŁONECZNE

Kolektory słoneczne to kolejne urządzenia, które przetwarzają energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Wyraźnie jednak różnią się od paneli fotowoltaicznych. – Kolektory służą do przede wszystkim do podgrzewania wody użytkowej, czyli tej, która płynie z kranów. Natomiast energię produkowaną przez panele fotowoltaiczne możemy wykorzystać w dowolny sposób – wyjaśnia Bartłomiej Zarzycki.

***

Jak więc widać, korzystanie z odnawialnych źródeł energii jest nie tylko ekologiczne, ale także wygodne i opłacalne. Warto więc się zastanowić, czy nie skorzystać z tych dobrodziejstw. Zwłaszcza że w wielu przypadkach możemy liczyć na zwrot części poniesionych kosztów.

Posłuchaj audycji emitowanych w Radio eM Kielce na temat OZE:

 

 

 

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO