Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Elektrykiem po drodze

niedziela, 22 maja 2022 11:04 / Autor: Aleksandra Rękas
Elektrykiem po drodze
Elektrykiem po drodze
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Elektromobilność to między innymi wybieranie samochodów z napędem elektrycznym. Ich niewątpliwą zaletą jest brak emitowania spalin do atmosfery. Czy mieszkańcy naszego miasta i regionu chętnie decydują się tego typu pojazdy?

W Kielcach zarejestrowanych jest 189 samochodów elektrycznych. Oprócz tego 74 motorowerów i sześć motocykli elektrycznych. Jeśli chodzi o powiat kielecki, tam zgłoszono 59 takich aut, 30 motorowerów i jeden motocykl.

Z ROKU NA ROK WIĘCEJ

W kieleckim Urzędzie Miasta dwa lata temu zarejestrowanych było około 50 samochodów elektrycznych. Statystyki pokazują więc, że trend jest zdecydowanie wzrostowy. - Raport, który analizuje cały rynek europejski wykazuje, że do 2040 roku 70 procent wszystkich aut będą stanowić te z napędem elektrycznym. Obserwujemy, że tendencja jest pozytywna, ale głównym czynnikiem wpływającym na zakup jest oczywiście cena. Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z kupnem takiego pojazdu powoli maleją. Mamy nadzieję, że rynek aut elektrycznych będzie coraz bardziej przyjazny – stwierdza Aneta Boroń, dyrektor wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Urzędu Miasta Kielce. Pomocnym może okazać się program „Mój elektryk”. To rządowy projekt skierowany zarówno do osób fizycznych jak i przedsiębiorców.- W jego ramach można zakupić samochód elektryczny z dofinansowaniem, dopłata obejmuje też przydomową stację ładowania. Mogą być to zarówno auta osobowe, jaki dostawcze. Pieniądze przekazywane są bezpośrednio, a także w ramach leasingu, poprzez wyznaczone banki, z którymi umowę podpisał ustawodawca – wyjaśnia Aneta Boroń.

EKOLOGICZNE INICJATYWY

Gminy mają różne instrumenty, by wprowadzać ekologiczn ezmiany. Na przykład mogą organizować tak zwane „strefy czystego transportu”. To obszary, w których swobodnie poruszać się mogą tylko pojazdy spełniające określone normy emisji spalin, co redukuje zanieczyszczenie powietrza. - Każde z miast ma inne potrzeby i plany co do transportu. Mamy nadzieję, że takie obszary zaczną się pojawiać w Kielcach. Kiedyś próbowano wprowadzić je w Krakowie, jednak uchwała została uchylona. Przygotowanie podobnych zmian to proces. Ratusz już analizuje jak usytuować takie strefy w Kielcach, jak je uposażyć,jakie zwolnienia tam wprowadzić – wyjaśnia dyrektorBoroń.By wprowadzanie korzystnych dla środowiska innowacjiprzebiegało sprawnie, niezbędna jest ekologiczna edukacja. Jedna z inicjatyw, w którą włączają się Kielce, to Tydzień Zrównoważonego Rozwoju. - Jest on poświęcony transportowi. W tych dniach informujemy mieszkańców o rozwiązaniach, które mogą zastosować we własnych domach. Organizujemy „Dzień z rowerem” czy „Dzień bez samochodu” – opowiada Aneta Boroń. Tygodniowi Zrównoważonego Transportu przeważnie towarzyszy bezpłatna komunikacja miejska i warsztaty ekologiczne. W ubiegłym roku odbył się także seans na świeżym powietrzu, zorganizowano również strefę zabaw dla dzieci bez użycia prądu. Ratusz organizuje także „Dni Energii”, których tegorocznym tematem będzie właśnie elektromobilność. - Wydarzenie odbędzie się w czerwcu. Porozmawiamyo tym, jak możemy dokładać swoją cegiełkę do elektromobilności, i to nie tylko kupując samochód elektryczny. Będziemy organizować też konkursy oraz spotkania edukacyjne. Te działania kierujemy do wszystkich kielczan, zarówno starszych jak i nieco młodszych. Efekty naszych inicjatyw widać w wielu obszarach, przykładem może być choćby ekologiczny mural, który widnieje na ulicy Grunwaldzkiej – dodaje Aneta Boroń.

 

Posłuchaj audycji emitowanych w Radio eM Kielce na temat elektromobilności:

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO