Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Coraz sprawniej i wygodniej

niedziela, 10 lipca 2022 14:14 / Autor: Jowita Plech
Coraz sprawniej i wygodniej
Coraz sprawniej i wygodniej
Jowita Plech
Jowita Plech

Program „Czyste powietrze” przechodził liczne modyfikacje, by jak najskuteczniej wspomagać mieszkańców naszego regionu w wymianie źródeł ciepła na ekologiczne. Obecnie wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i walka z niską emisją jest łatwa, jak nigdy dotąd!

Niską emisją nazywamy pyły i szkodliwe gazy, które powstają na wysokości do 40 metrów. Przeważnie pochodzą one z domowych pieców grzewczych i kotłowni, dlatego tak ważne jest instalowanie ekologicznych źródeł ciepła. By było to tańsze i prostsze, warto aplikować do „Czystego powietrza”.

ZA NAMI SPORO ZMIAN

Większość modyfikacji w programie dotyczyła ułatwień dla przyszłych beneficjentów „Czystego powietrza”. - Pierwsze zmiany dotyczyły odejścia od wymogu przedstawiania wielu dokumentów i weksli od składających podania. Wnioski zostały znacznie uproszczone i skrócone, wymagamy zdecydowanie mniejszej liczby danych. W wielu przypadkach opieramy się na oświadczeniach beneficjenta, które stały się równoznaczne z dokumentami– wyjaśnia Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Dalsze uproszczenia dotyczą prefinansowania nowoczesnych źródeł ciepła. Ta zmiana wejdzie w życie 15 lipca i umożliwi korzystanie z dotacji od razu. - Mieszkaniec, który zawrze umowę na wykonanie termomodernizacji czy wymiany źródła ciepła, będzie mógł otrzymać do pięćdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Pieniądze trafią do wykonawcy, który od razu zacznie prace. To bardzo ważna zmiana i wyjście naprzeciw sygnałom, które dostajemy od mieszkańców województwa świętokrzyskiego – wyjaśnia Ryszard Gliwiński. Od ubiegłego roku do programu „Czyste powietrze” włączone zostały także banki. Dzięki temu beneficjenci mogą skorzystać z pożyczek na zrealizowanie ekologicznych zmian w swoich domach. - Jeśli ktoś nie posiada własnych środków, to może skorzystać z takiej opcji. Kredyt zostaje pomniejszony o dotację z naszego funduszu. Wszystkie formalności załatwiane są już w banku, bez składania wniosku do naszej placówki. Lista placówek bankowych, które współpracują z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska znajduje się na naszej stronie internetowej– uzupełnia Gliwiński.

KORZYSTAJĄ MIESZKAŃCY DOMÓW

Aplikować do programu „Czyste powietrze” mogą mieszkańcy domów jednorodzinnych, ponieważ to właśnie w takich budynkach występuje największy problem z niską emisją. Beneficjent po otrzymaniu dotacji może wykonać w swoim domu cały szereg prac. - Krótko mówiąc: jest sposobność dokonania termomodernizacji budynku i wymienienia źródła ciepła. My oczywiście zachęcamy do wyboru nowoczesnych rozwiązań i rzeczywiście mieszkańcy właśnie takich zakupów dokonują. Ponad pięćdziesiąt procent wniosków, które do nas wpływają, dotyczy pomp ciepła. Do takiego sprzętu można otrzymać nawet 40 tysięcy 500 złotych dopłaty – mówi Gliwiński. Bardzo popularne, oprócz pomp ciepła, jest podłączenie do sieci gazowej, a więc kupno kotłów gazowych. Z kolei w miastach dużym zainteresowaniem cieszy się podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. - Zachęcamy do podobnych podłączeń, jeśli tylko mieszkańcy mają taką możliwość. Beneficjenci bardzo często wykonują też termomodernizację, a więc ocieplają swoje domy. Wymieniają stolarkę drzwiową i okienną, dzięki czemu zmniejsza się w budynku zapotrzebowanie na energię cieplną. To bardzo ważne inwestycje – stwierdza prezes Gliwiński. Warto pamiętać również o uldze termomodernizacyjnej, która także cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu. Przy rozliczaniu podatku otrzymujemy wtedy znacznie niższy próg podatkowy. - Dźwignia finansowa, którą dostajemy dzięki „Czystemu powietrzu” jest bardzo znaczna. Wszystko po to, by rzeczywiście zmniejszać emisję szkodliwych pyłów. Widzimy już wymierne efekty naszych działań. Dzięki modernizacjom z dopłatą z programu, w ciągu roku redukujemy wytwarzanie pyłów PM10 aż o 450 ton. Jeśli chodzi o pyły PM2.5 - ponad 400 ton rocznie mniej trafia ich to atmosfery. Redukujemy również dwutlenek węgla o ponad 160 ton rocznie. Dzięki wymianom źródeł ciepła, zmniejsza się też produkcja energii pierwotnej – wylicza prezes WFOŚiGW w Kielcach.

DORADZAJĄ I WSPIERAJĄ

Wszystkim, którzy zamierzają przeprowadzić ekologiczne zmiany w domach, służą radą doradcy energetyczni. Zainteresowanie ich wsparciem jest tak duże, że w ostatnim czasie zatrudniono ich jeszcze więcej. - Nasi doradcy pomagają osobom fizycznym, ale również przedsiębiorcom i samorządowcom. Pracujemy na miejscu w funduszu w Kielcach, ale i uczestniczymy w wielu wydarzeniach w plenerze. Nasi specjaliści pojawiają się na piknikach i imprezach. W ich trakcie można wypełnić wniosek do programu z pomocą pracowników funduszu. Wszystko po to, by każdy mógł skorzystać z adresowanego do niego projektu – mówi. - Lada chwila będziemy podpisywać dwudziestodwutysięczną umowę. Beneficjentów szybko przybywa, wypłaciliśmy do tej pory już ponad 280 milionów złotych. Zwracamy się z prośbą do mieszkańców, by nie zwlekali i jak najszybciej składali do nas aplikacje o płatność, by jak najszybciej można było przekazywać im pieniądze. Przypominamy też, że w związku z prefinansowaniem, czas rozpatrywania podań to jedynie czternaście dni. To ekspresowe tempo – zapewnia Ryszard Gliwiński. By jak najwięcej osób dowiadywało się o założeniach „Czystego powietrza” i o zmianach w programie, pracowników funduszu czekają intensywne wakacje. Wkrótce startuje seria spotkań edukacyjnych dla mieszkańców regionu. - Zaczynamy piknikami organizowanymi z Ministerstwem Rolnictwa. Będzie dużo ciekawych informacji oraz gier i zabaw dla dzieci. Edukacja ekologiczna jest naszym stałym zajęciem, więc zorganizujemy wiele programów edukacyjnych. Tak jak w ubiegłym roku, wyróżnimy gminy, które bardzo aktywnie aplikowały do „Czystego Powietrza”. Uhonorowane zostaną też gminy z naszego regionu - otrzymają one nagrody finansowe. Województwo świętokrzyskie jest jedynym, w którym w programie uczestniczą wszystkie gminy, a w każdej z nich funkcjonuje punkt, gdzie dowiemy się potrzebnych szczegółów – podkreśla Gliwiński. Jak zdradza, już wkrótce ruszy kolejny program skierowany do mieszkańców regionu: - Ten projekt znajduje się już na etapie końcowego uzgodnienia. Gdy tylko zostanie przyjęty przez zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, ogłosimy go oficjalnie. Będzie skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych – mówi Ryszard Gliwiński.

O „Czystym powietrzu” mówimy i piszemy wiele. Najważniejsze są jednak skutki działania programu. A one – krótko rzecz ujmując – przyczyniają się środowisku i nam wszystkim.

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO