Ekoaktywni
Co dalej z OZE ?
Jak widzimy, wiele jest sposobów na skorzystanie z odnawialnych źródeł energii, także z dofinansowaniem. Czy będziemy coraz chętniej wybierali ekologiczne rozwiązania? Przemawiają za tym zarówno kwestie ekonomiczne, jak i po prostu wygoda.
Wiele czynników wpływa na to, że odnawialne źródła energii stają się coraz popularniejsze. Jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej świadomi ekologicznych rozwiązań i zagrożeń dla Ziemi. No i każdy z nas chce mieć jak najlepsze i najtańsze w eksploatacji urządzenia.
BĘDZIE WIĘCEJ
Widok paneli fotowoltaicznych na dachu domu jednorodzinnego nie jest już rzadkością – to dość częsty obrazek w polskich miejscowościach. Ale nie tylko panele cieszą się popularnością. Podobnie jest z pompami ciepła, których zwyczajnie zaczyna brakować. – Zainteresowanie nimi jest znacznie większe niż możliwości producentów. Widzimy też, że dynamika wzrostu sprzedaży na pewno nie spadnie. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bowiem nie tylko bardzo wygodne, ale też tanie. Osoby, które wcześniej rozpatrywały zainstalowanie ogrzewania gazowego, teraz raczej wybierają pompy ciepła.
Zaryzykuję twierdzenie, że najpóźniej za kilkanaścielat większość polskich gospodarstw domowych będzie ogrzewana dzięki tej technologii – podkreśla Bartłomiej Zarzycki, menadżer sprzedaży pomp ciepła w firmie EkoEnergia Polska. Czy są ku temu jakieś przeszkody? Owszem, a wśród nich wskazać można koszt inwestycyjny, który w pewnych przypadkach może być wyższy niż konwencjonalnych źródeł energii. Jednak – patrząc całościowo na tę kwestię– i tak oszczędzamy. – Przy budowie nowego domu mieszkalnego musimy pamiętać o zagospodarowaniu powierzchni na kotłownię, w której znajdzie się kocioł. Pompa nie potrzebuje tak dużej powierzchni, a przecież każdy metr kwadratowy to duże koszty – zauważa Bartłomiej Zarzycki.
BARDZIEJ EKOLOGICZNE
Również obserwacje specjalistów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach potwierdzają, że trend jest zdecydowanie eko. – Z roku na rok widzimy coraz większe zainteresowanie programami dofinansowania do instalacji wykorzystującej odnawialne źródła energii. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców regionu i wydłużamy okres realizacji zadań w ramach projektów. Wynosi on dwa i pół roku bądź trzy lata od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie. W uzasadnionych przypadkach Fundusz może przedłużyć termin zakończenia inwestycji o sześć miesięcy – przypomina Justyna Mesek z WFOŚiGW w Kielcach. Jak dodaje, na początku pracownicy WFOSiGW obserwowaliu klientów niepewność, jeśli chodzi o ekologiczne źródła ciepła: – Ludzie wahali się, czy wymieniać powszechnie dotąd stosowane kotły na te ekologiczne. Teraz jednak sytuacja na rynku zmienia się. Widzą to zwłaszcza ci, którzy ogrzewają domy paliwem stałym. Ceny za ekogroszek czy węgiel znacznie wzrosły. Podobnie jest, jeśli chodzi o pelet. Dlatego osoby zainteresowane termomodernizacją coraz częściej decydują się na pompy ciepła – wyjaśnia Mesek. Wpływ na zmianę podejścia ma także wojna na Ukrainie i sytuacja na rynku gazu. – Widzimy, że właściciele budynków, którzy początkowo planowali instalacje gazowe, zmieniają zdanie i wybierają głównie pompy ciepła. To jak najbardziej uzasadnione, zwłaszcza w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną – podsumowuje.
***
Warto pamiętać, że mając w domu instalację fotowoltaiczną i pompę ciepła, możemy zyskać całkowitą niezależność od cen nośników energii. Zyskają i finanse, i środowisko.
Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.