Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

Ekoaktywni

Bezpiecznie na łonie natury

niedziela, 14 sierpnia 2022 13:52 / Autor: Jowita Plech
Bezpiecznie na łonie natury
Bezpiecznie na łonie natury
Jowita Plech
Jowita Plech

Wypoczynek na łonie natury ma wielu zwolenników. Trudno się dziwić – tereny leśne dają nam mnóstwo możliwości takich jak spacery, jazda konna, bieganie, a nawet nocowanie pod gołym niebem. Podczas tego typu aktywności trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Las to środowisko przyjazne człowiekowi, ale do leśnej wyprawy należy się solidnie przygotować. I bezwzględnie przestrzegać jednej zasady: przyrodę i mieszkańców lasu traktować z odpowiednim szacunkiem.

CHROŃ LAS

Pamietajmy, że w lesie to my jesteśmy gośćmi. Teren, na którym przebywamy trzeba więc zostawić w takim stanie, w jakim chcielibyśmy go zastać podczas naszej następnej wizyty. Przysłużymy się w ten sposób zarówno roślinom jak i leśnym zwierzętom. - Śmieci, butelki, opakowania po przekąskach czy napojach zawsze zabierajmy ze sobą. Nie hałasujmy, nie wjeżdżajmy na drogi leśne, które nie są oznaczone tablicami informującymi, że zostały one udostępnione do ruchu publicznego – przypomina Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce. Wyprawy do lasu często łączymy z biwakami czy ogniskami.Choć kiełbaski albo ziemniaki przypieczone na ogniu nie mająsobie równych, to nie wolno rozpalać go w lesie lekkomyślnie.- Ze względów przeciwpożarowych zabronione jest rozniecanie ognia poza wyznaczonymi i zabezpieczonymi miejscami oraz w odległości do stu metrów od ściany lasu. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w całym kraju od ponad roku możnalegalnie biwakować w ramach programu „Zanocuj w lesie”– mówi Kosin.Dzięki wspomnianemu projektowi, w każdym nadleśnictwiewyznaczono rozległe obszary o powierzchni minimum 1500 hektarów, na których można spędzić noc rozbijając namiotczy rozwieszając hamak między drzewami. Które obszary są przeznaczone dla turystów można sprawdzić w aplikacji bdl.lasy.gov.pl lub na stronie internetowej danego nadleśnictwa.

ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Ze względu na specyfikę terenów leśnych, na wyprawę na łono przyrody trzeba się odpowiednio ubrać. Bez względu na pogodę, warto wybrać spodnie z długimi nogawkami. Zabezpieczymy w ten sposób nasze nogi nie tylko przed kolczastymi pędami jeżyn czy pokrzywami, ale również stworzymy mechaniczną barierę dla kleszczy i komarów. - Podobną rolę będzie spełniała również koszula czy bluza z długim rękawem. Odpowiednim na leśne ścieżki i dukty będą też pełne buty, które zabezpieczą nasze stopy przed drobnymi kamykami czy szyszkami – radzi Paweł Kosin. Gdy poczujemy zew przygody i wyruszymy na wyprawę po nieznanym kompleksie leśnym, warto wcześniej przejrzeć mapy okolicy. Sprawdźmy, czy las przecinają oznakowane szlaki wiodące do ciekawych miejsc i trzymajmy się podczas wędrówki ich oznaczeń. - Współczesna technologia pozwala również za pomocą popularnych aplikacji w telefonie lub urządzeniu GPS zaplanować trasę. Godnym polecenia jest bezpłatna aplikacja bdl.lasy.gov.pl pozwalająca nie tylko zaplanować naszą wycieczkę, ale również poznać wiele szczegółowych informacji o danym fragmencie lasu – wyjaśnia Kosin. Gdy zgubimy drogę, możemy skorzystać ze wspomnianych urządzeń, by ustalić naszą lokalizację. W takiej sytuacji warto też odnaleźć charakterystyczny punkt w lesie – na przykład kapliczkę, głaz narzutowy czy wyróżniające się kształtem lub wymiarami drzewo. Gdy telefonicznie przekażemy te informacje miejscowym leśnikom, możemy liczyć na ich pomoc.

***

Nie każdy wie, że lasy zajmują niemal 30 procent powierzchni Polski! W ciągu dwóch kwadransów bez trudu dotrzemy do najbliższego kompleksu leśnego z każdego miejsca w kraju. W naszym regionie do dyspozycji mamy wiele przepięknych miejsc – tuż obok, na wyciągnięcie ręki. Zatem - do zobaczenia na szlaku!

Artykuł w został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO