Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

Ekoaktywni

Nadleśnictwo Zagnańsk wilkiem i przebiśniegiem stoi + AUDYCJA EKOAKTYWNI odc. 3

poniedziałek, 03 czerwca 2019 10:20 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Konwalia i czosnek niedźwiedzi, ale także sarna i wilk – to gatunki fauny i flory, które można spotkać w lasach Nadleśnictwa Zagnańsk. Jego grunty są usytuowane w centralnej części województwa świętokrzyskiego,  na terenie powiatów: kieleckiego, skarżyskiego i koneckiego oraz na terenie siedmiu gmin: Masłów, Miedziana Góra, Mniów, Zagnańsk, Bodzentyn, Łączna, Stąporków.

Nadleśnictwo Zagnańsk jest jednym z 23, które wchodzą w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. W granicach, jakie znamy dziś, funkcjonuje ono od 1 lipca 1984 r.

RÓŻNORODNE KRAJOBRAZOWO...

– Lasy, którymi zarządzamy są bardzo zróżnicowane gatunkowo, wiekowo i strukturalnie. Obejmują część Gór Świętokrzyskich. To bardzo ciekawy teren, zarówno pod względem ukształtowania, jak i bogactwa krajobrazowego. Nasze lasy są bardzo chętnie odwiedzane – mówi Paweł Kowalczyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Zagnańsk. Nie można jednak nie wspomnieć też o zróżnicowaniu gatunkowym, zarówno w obrębie fauny, jak i flory. – Króluje u nas jodła, która jest charakterystyczna dla Gór Świętokrzyskich. Jej udział w naszych drzewostanach sięga 37 proc. Kolejne licznie występujące gatunki to sosna i buk. Spotykamy też drzewa liściaste, takie jak dąb brzoza czy olsza lub osika. W wielu miejscach występują ciekawe i chronione gatunki roślin, zwierząt i owadów. Szczycimy się tym, że występuje u nas śnieżyczka przebiśnieg i pełnik europejski. Wyróżniają one nasze nadleśnictwo na tle innych – wymienia Paweł Kowalczyk.

I GATUNKOWO...

Swoją liczebność w lasach Nadleśnictwa Zagnańsk zwiększył też ostatnio wilk. To zwierzę charakterystyczne dla tego regionu. Ten gatunek nie cieszy się jednak wśród ludzi dobrą sławą. Okazuje się, że niesłusznie. – Wilk znalazł u nas swoją niszę w bardzo rozległych kompleksach leśnych obfitujących w zwierzynę płową. To jego potencjalne źródło pokarmu. Jeśli chodzi o zagrożenia, jakie wilk mógłby stwarzać dla ludzi, to myślę, że nie ma się czego obawiać. To bardziej kwestie przesądów i zabobonów niż jakiekolwiek realne zagrożenie – uspokaja leśniczy.

GOSPODARZE DBAJĄ O LAS

Mówiąc o jakimkolwiek nadleśnictwie nie sposób nie wspomnieć o jego pracownikach, czyli leśniczych. To dzięki nim możemy się cieszyć dobrodziejstwami polskich lasów. Ich pracy na co dzień jednak nie widać. – Dbamy o ten majątek. Staramy się powiększać powierzchnię lasów, by przyszłe pokolenia mogły korzystać z tego bogactwa. Ponadto dzielimy się ze społeczeństwem informacjami o tym, co robimy w lasach. Chcemy, by społeczeństwo poznało tajniki naszej pracy i zrozumiało, jak bardzo jest ona potrzebna, wymagająca i co ze sobą niesie – informuje Paweł Kowalczyk. Działania leśniczych pozwalają użytkować i chronić lasy. W miejsce każdego wyciętego drzewa sadzone jest nowe. Do wycinki przeznacza się natomiast drzewa, które już kończą swój żywot.

Nadleśnictwo Zagnańsk prowadzi też w okresie przedświątecznym sprzedaż choinek. – To przede wszystkim choinki świerkowe. Mamy własną, niedużą plantację. Kupujący może na nią wejść i wybrać sobie swoje upatrzone drzewko – mówi zastępca nadleśniczego. Jednocześnie apeluje o to, by ludzie na własną rękę wycinali choinki w lasach. – Nikt chyba nie chciałby, aby ktoś wchodził na jego podwórko i zabierał coś dla siebie. Szanujmy te tereny, by przyszłe pokolenia też mogły sie nimi cieszyć – kwituje Paweł Kowalczyk.

Posłuchaj audycji:

Artykuł został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

logowfosigw

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO