CIEKAWOSTKI
Żeń-szeń – jak działa na organizm człowieka?
Żeń-szeń jest znany i wykorzystywany w medycynie ludowej od tysięcy lat. Dużą popularność zdobył w Azji. Stosowano go na wiele dolegliwości. Dzisiaj wiadomo, że najstarsi medycy świata mieli rację. Żeń-szeń wykazuje właściwości, dzięki którym wpływa korzystnie na organizm człowieka. Zobacz, dlaczego warto go przyjmować.
Czym jest żeń-szeń?
Żeń-szeń jest byliną, która należy do rodziny araliowatych. W dzikich warunkach występuje wyłącznie na terenie Chin i Rosji (w Rosji jest uznawany za gatunek zagrożony). Jest jednak uprawiany w Korei, Japonii, Wietnamie, Ameryce Północnej, Indiach i na Syberii. Jest znany i szanowany ze względu na swoje właściwości, dzięki którym wspiera funkcjonowanie organizmu człowieka i działa pozytywnie na zdrowie.
Wyróżnia się następujące rodzaje żeń-szenia:
- żeń-szeń koreański (biały i czerwony),
- żeń-szeń indyjski,
- żeń-szeń amerykański,
- żeń-szeń syberyjski.
Poszczególne gatunki różnią się nieco właściwościami, a tym samym zastosowaniem. Najbardziej popularny jest żeń-szeń koreański.
Jakie właściwości ma żeń-szeń?
Żeń-szeń zawiera bardzo cenne składniki. Są to m.in. witaminy (E, C, B), minerały (mangan, miedź), ginsenozydy, fitosterole, olejki eteryczne, związki fenolowe. Potwierdzono, że w roślinie tej znajduje się nawet 200 substancji aktywnych.
Żeń-szeń ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Jego regularne stosowanie poprawia samopoczucie. Przyczynia się także do polepszenia funkcji poznawczych (uwaga, pamięć, percepcja). Dzięki temu organizm może podejmować większy wysiłek umysłowy. Żeń-szeń zawdzięcza pozytywny wpływ na układ nerwowy ginsenozydom. Są to substancje, które poprawiają funkcje hemoglobiny – sprawiają, że cząsteczki tlenu łatwiej się z nią łączą. Tym samym mózg (oraz inne tkanki) są lepiej dotlenione.
Żeń-szeń wykazuje także działanie:
- obniżające poziom cholesterolu we krwi,
- przeciwcukrzycowe,
- pobudzające układ odpornościowy,
- odmładzające (poprawia kondycję skóry i włosów),
- wpływające na potencję.
Istnieją przesłanki, które mówią, że żeń-szeń może odgrywać dużą rolę w profilaktyce chorób nowotworowych.
Jak stosować preparaty z żeń-szeniem?
Preparaty zawierające żeń-szeń można kupić w dobrych sklepach zielarskich. Warto zwracać uwagę, aby były to produkty naturalne – czyli nie zawierały żadnych zbędnych składników chemicznych. Suplementy z żeń-szeniem mają formę kapsułek. Preparaty mogą zawierać też inne substancje, dzięki czemu jeszcze lepiej działają na organizm człowieka. Żeń-szeń łączy się m.in. z lukrecją, witanią ospałą, cytryńcem chińskim.
Preparaty z żeń-szeniem należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie jest dopuszczalne samodzielne zwiększanie dawki, ponieważ może dojść do przedawkowania suplementu, a tym samym pojawienia się niepożądanych objawów. Dlatego przed użyciem zawsze trzeba przeczytać ulotkę.
Czy są przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia?
Suplementy diety z żeń-szeniem nie są polecane kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Osoby, które przyjmują leki na stałe, powinny skonsultować się z lekarzem. Zaleca się, aby kuracja trwała 2 miesiące.