CIEKAWOSTKI
Zdrowy posiłek również do szkoły
Niechlubne prognozy dotyczące otyłości wskazują, że do 2035 roku w Polsce aż 30 proc. chłopców i 15 proc. dziewczynek może mieć nadwagę. Zmieńmy te statystyki na lepsze.
Waro pamiętać o odpowiednim posiłlu na wynos. W tym, ile jedzenia potrzebuje uczeń i jak przygotować pełnowartościowy posiłek „na wynos” podpowie e-book „Lunchbox do szkoły” znajdujący się na stronie Diety NFZ.
Przed wyjściem z domu trzeba koniecznie zjeść pierwsze śniadanie aby przygotować mózg do szkolnych wyzwań. Lunchbox spakowany do tornistra pozwoli uniknąć zbyt długiej przerwy pomiędzy posiłkami; co za tym idzie - spadku energii i koncentracji.
– Na stronie Diety NFZ można pobrać bezpłatny e-book rekomendowany przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia. Przepisy śniadań na dwa tygodnie pomogą wybrać odpowiednie propozycje jak i zainspirować kulinarnie całą rodzinę. A można je przygotowywać wspólnie z dzieckiem na kolejny dzień. W zależności od wieku, płci, ilości godzin spędzonych w szkole, zajęć pozalekcyjnych czy aktywności sportowej dopasujemy lunchbox do potrzeb ucznia. Każdy przepis zawiera ilość porcji, kalorii, białek, tłuszczy, węglowodanów oraz czas przygotowania – informuje Agnieszka Białas-Sitarska, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.
Wśród propozycji łatwych i szybkich do przygotowana „dań” znajdują się zarówno placki (z twarogu i jabłkami), kanapki (z szynką z indyka czy pieczoną piersią kurczaka) jak i sałatki czy wrapy z tuńczykiem. Nie brakuje w nich warzyw i owoców. Ważna w plecaku jest również butelka wody.
– Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował również film edukacyjny Dzieci i przekąski: Jak nie wpaść w niebezpieczną pułapkę. Zdrowie na Pierwszym Planie , który pomoże zrozumieć, dlaczego popularne przekąski to „fałszywi przyjaciele” – dodaje rzecznik.
W materiale znajdziesz odpowiedzi na pytania: jak popularne przekąski wpływają na zdrowie dzieci? Jakie nawyki wprowadzać w domu, aby promować zdrowy styl życia? Czy w jaki sposób zachęcić dziecko do zdrowszych wersji przekąsek?
– Warto zwrócić uwagę, że mając pod ręką pełnowartościowy posiłek, dzieci unikają podjadania niezdrowych przekąsek i sięgania po słodzone napoje. Zbilansowane i urozmaicone posiłki pozwolą dziecku zachować energię podczas szkolnych zajęć jak i codziennej aktywności. A nieodpowiednie nawyki żywieniowe mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości – wyjaśnia Białas-Sitarska.
Zamiast sięgać po niezdrowe przekąski warto już dzisiaj uczyć najmłodszych odpowiednich wyborów żywieniowych.
Film jest dostępny tutaj: Dzieci i przekąski: Jak nie wpaść w niebezpieczną pułapkę