Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Zastosowanie dronów w policji

poniedziałek, 14 września 2020 09:52 / Autor: Magdalena Nowak
Zastosowanie dronów w policji
Zastosowanie dronów w policji
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Pierwszy zakup drona na potrzeby polskiej Policji miał miejsce w 2012 roku. Kupiono go dla ówczesnego Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej KGP, jako narzędzie do wsparcia działań terenowych. Historia ich służby nie jest długa, ale to również kwestia określonego tempa rozwoju technologii bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w naszym kraju.

Wykorzystanie dronów uregulowane prawnie

W 2019 r. Komendant Główny Policji wydał zarządzenie, które ostatecznie uregulowało wykorzystywanie ich jako narzędzia do realizacji zadań statutowych i operacyjnych tej służby mundurowej. Krok ten usprawnił znacząco komunikację z instytucjami, takimi jak Urząd Lotnictwa Cywilnego czy Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. A na przyszłość dał niezbędne podstawy dla skonstruowania przemyślanego systemu szkolenia operatorów. Zarządzenie zakończyło zakupy dronów na indywidualne potrzeby poszczególnych jednostek.

Co więcej, policyjni operatorzy nie muszą szukać na własną rękę podstaw prawnych, na jakich wolno im działać. Wszystko zostało sformalizowane. A profesjonalne drony służą: poszukiwaniu osób zaginionych, zabezpieczaniu imprez masowych czy dokumentowaniu i ujawnianiu przestępstw, ale nie tylko.

Policyjne drony: efektywność, analiza danych, bezpieczeństwo

Profesjonalne drony o zaawansowanych parametrach jak drony Autel ułatwiają dostęp do miejsc, których osobista inspekcja mogłaby być utrudniona lub niebezpieczna. Chodzi tu o inwigilację miejsc działania przestępczości zorganizowanej czy miejsc aktów terrorystycznych. Pozostawiają również przykładowo swobodę monitorowania ruchu i najczęściej dają możliwość zebrania dużej ilości danych oraz ich analizy w czasie rzeczywistym.

Jednak także zwykły patrol rozległego miejskiego parku lub wielkoobszarowych terenów leśnych za pomocą dronów odbędzie się szybciej i sprawniej niż w przypadku zastosowania pieszych patroli.

Drony w walce z pandemią

Pandemia wirusa SaRS CoV-2 udowodniła zasadność użycia BSP nie tylko w polskiej Policji. Zaawansowane urządzenia, takie jak drony Autelevo 2 pomagają patrolować ulice bez bezpośredniego zaangażowania funkcjonariuszy. Za ich pomocą anonsowane są komunikaty o zakazie grupowania się i inne związane z zasadami stanu epidemicznego. Drony zastępują również funkcjonariuszy w kontrolach kwarantanny. Ludzie jedynie podchodzą do okien i dają się sfotografować.

Chiny, które są liderem BSP z wyjątkiem standardowego wykorzystania kamery w dronie, delegują maszyny do dostarczania paczek dla potrzebujących ludzi objętych kwarantanną oraz dzięki użyciu kamer termowizyjnych mogą wyselekcjonować ludzi z podwyższoną temperaturą i skierować ich na dodatkowe testy i leczenie. Najciekawszym zastosowaniem dla dronów w Państwie Środka jest odkażanie zagrożonych terenów za pomocą oprysków.

W Polsce również myśli się o coraz szerszym wykorzystaniu technologii lotów bezzałogowych do walki z pandemią. Szczególnie w kontekście dronów autonomicznych, które w większej liczbie mogą być obsługiwane przez jednego operatora.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO