CIEKAWOSTKI
Żaluzje a rolety – główne różnice. Pomożemy Ci wybrać te najlepsze!
Wahasz się, czy do swoich okien zamontować rolety, czy żaluzje? Wybór może być trudny, bo te rozwiązania sporo się od siebie różnią. Postaraliśmy się zebrać najważniejsze wady i zalety obu osłon, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję!
Żaluzje i rolety – różne zasady działania
Podstawowe różnice między żaluzjami a roletami to oczywiście konstrukcja i zasada funkcjonowania. Żaluzje wykonane są z szeregu wąskich, cienkich, prostokątnych paneli zwanych lamelami. Lamele są ze sobą połączone sznurkami. Zwijanie polega na automatycznym zsuwaniu ich ze sobą; po zwinięciu przylegające do siebie lamele tworzą niewielki prostopadłościan. Z kolei rolety to jednolity kawałek materiału, przeważnie prostokątny. Zwijanie klasycznych rolet polega na naciągnięciu tkaniny na wałek za pomocą sznurka – po zwinięciu zostaje rulon.
Bambusowe żaluzje do kuchni dzięki dokładnej regulacji pozwalają korzystać ze światła dziennego przy blacie roboczym
Regulacja światła w przypadku żaluzji i rolet
Żaluzje ze względu na swoją konstrukcję dają możliwość precyzyjnej regulacji naświetlenia pomieszczenia. Lamele można obracać pod różnym kątem i ustawić osłonę w zależności od tego, jak akurat pada światło słoneczne. Możesz zablokować zbyt intensywne promienie oraz wpuścić i rozproszyć dokładnie tyle światła, ile sobie życzysz. To bardzo skuteczna ochrona przed nagrzewaniem, nawet jeśli wybierzesz żaluzje czarne – o efektywności świadczy bowiem technika konstrukcji. Rolety nie umożliwiają tak dokładnej regulacji, mogą być jedynie opuszczone do różnego poziomu. Istniejące na rynku rolety dzień-noc (roleta z poziomych pasów przezroczystych i nieprzejrzystych na przemian) częściowo rozwiązują ten problem, jednak nie ma mowy o tak precyzyjnym i efektownym dozowaniu i rozpraszaniu światła, jak dzięki ażurowi żaluzji.
Pomieszczenia wilgotne – z żaluzjami czy roletami?
Pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka są szczególnie wymagające ze względu na panującą w nich wilgoć. Żaluzje z odpowiednio dobranych materiałów opierają się wpływowi wody. Co prawda wrażliwe drewno może reagować źle i nie zaleca się go do łazienek, ale już dla aluminium żadna wilgoć nie stanowi problemu. Na rynku dostępne są także innowacyjne rozwiązania, np. tworzywo Faux Wood, z którego są wykonane żaluzje Clicky. To całkowicie wodoodporny materiał, który jest nie do odróżnienia od drewna. Rolety, których większość jest wykonana z tworzyw sztucznych, także nie są narażone na pleśń powstającą z wilgoci. Istnieje jednak ryzyko, że przy stale unoszącej się parze wodnej zaczną brzydko falować w prowadnicach i się odkształcać.
Białe żaluzje drewniane w przypadku łazienki możesz zastąpić żaluzjami Faux Wood, które wyglądem imitują naturalne drewno
Czyszczenie żaluzji i rolet
Powszechnie uważa się, że rolety są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, niż żaluzje. Nie jest to do końca prawda. Przy zwykłym sprzątaniu zarówno rolety, jak i żaluzje możesz przetrzeć powierzchniowo. Żaluzje wystarczy ustawić pionowo i usunąć kurz z pomocą ściereczki lub specjalnego urządzenia, które znacznie ułatwia cały proces. Roletę zawsze przecieramy w całości, jednak nie wolno jej prać, dlatego istnieje spore ryzyko, że po pewnym czasie – mimo dbałości o schludność – roleta zacznie szarzeć. Charakterystyczne tworzywa, z jakich wykonane są rolety, absorbują kurz, który niejako „wgryza się” w strukturę sztucznej tkaniny i przybrudzone odbarwienia z czasem coraz wyraźniej odznaczają się na dekoracji.