Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Wypad w Góry Świętokrzyskie - o czym należy pamiętać?

czwartek, 09 czerwca 2022 23:52 / Autor: Jowita Plech
Wypad w Góry Świętokrzyskie - o czym należy pamiętać?
Wypad w Góry Świętokrzyskie - o czym należy pamiętać?
Jowita Plech
Jowita Plech

Najbardziej rozpoznawalną twarzą regionu Gór Świętokrzyskich jest czarownica. Na równi ze Stefanem Żeromskim i Scyzorykiem kojarzy się właśnie z tym regionem. Jak głoszą legendy, Scyzoryki wiadomo, najchętniej nawiedzają kieleckie bramy oraz ślepe zaułki. Z kolei wiedźmy, według opowieści mieszkańców, preferują gołoborza. Legendy to na szczęście tylko legendy. Nie wpływają one negatywnie na zainteresowanie tym regionem, ponieważ Góry Świętokrzyskie mają swoich zwolenników, wracających co roku podziwiać niesamowite widoki. Jak na każdy wypad w góry, należy się odpowiednio przygotować, w szczególności, jeśli jedziemy pierwszy raz.

Owiane tajemnicą Góry Świętokrzyskie

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że należą one do najbardziej tajemniczych gór w naszym kraju. Wynika to z tego, że kiedyś były znacznie trudniej dostępne. Znajdowało się w nich mnóstwo jaskiń i formacji skalnych. Zapewne właśnie ich tajemniczość skłania tak wielu do tworzenia legend i opowiadania ich wszystkim mieszkańcom. Z wierzchołka Łysej Góry, czyli najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich znajduje się pobenedyktyńskie opactwo. W swoim wnętrzu skrywa relikwie Świętego Krzyża, które to właśnie były inspiracją do stworzenia nazwy zarówno województwa, jak i całego pasma gór. Tajemniczości dodaje fakt, że znajduje się tu też Muzeum Misyjne, gdzie mieszczą się krypty z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Z tego powodu miejsce stało się jednym z najbardziej popularnych destynacji pielgrzymkowych w naszym kraju. 

Czy szlaki w Górach Świętokrzyskich są łatwe?

Z reguły można przyjąć, że szlaki w Górach Świętokrzyskich nie należą do wymagających. Jednak wspinaczka na Święty Krzyż czy Łysicę może być wyzwaniem dla małych dzieci. Z tego powodu nie polecamy męczyć ich taką wyprawą. Dorośli z kolei, zazwyczaj pokonują tamtejsze szlaki bez większego wysiłku. Z tego powodu osoby uprawiające wspinaczkę po górach wyczynowo, mogą się nieco rozczarować. Jeśli szukamy nieco bardziej zaawansowanej wyprawy, po inspiracje warto zajrzeć na: https://goryaktywnie.pl. Mimo łatwych szlaków, Góry Świętokrzyskie są doskonałym miejscem na rekreacyjny, lekki wyjazd w góry. W szczególności podczas ciepłych miesięcy w roku, najniższe szczyty może każdy, nawet chętne na wyprawy dziecko. 

Trasa przez Łysicę na Święty Krzyż to zaledwie 4 godziny marszu latem. Rzecz jasna zimą czas ten się wydłuża, nawet do 6 godzin. Nie zapominajmy o tym, że zimą nie wolno lekceważyć nawet prostych szlaków. Może zalegać tam śnieg i lód na stromych podejściach. 

Góry Świętokrzyskie — uważaj na obszary chronione

Niemal 70% powierzchni całego województwa świętokrzyskiego stanowią obszary chronione. Przez nie przebiega 1300 km tras spacerowych, dlatego jest wysokie prawdopodobieństwo, że Twoja trasa będzie przebiegać przez któreś z nich. Jak powszechnie wiadomo, nie wolno tam dopuszczać się palenia ognisk, ani zrywania objętych ochroną roślin. To niezwykle piękne miejsce na mapie Polski, dlatego wspólnie dbajmy o jego dobrostan.

Co warto zabrać w Góry Świętokrzyskie?

Choć szlaki w województwie świętokrzyskim należą do prostych, zdecydowanie warto pamiętać o wygodnym stroju. Nie zaszkodzi zaopatrzyć się w dobre buty trekkingowe za kostkę z grubą podeszwą i wodoodporną kurtkę. W górach pogoda lubi szczególnie zaskoczyć, dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o swój komfort. Nie mniej istotny jest wygodny plecak, który nie będzie stanowił dużego obciążenia oraz ubrania przystosowane do warunków pogodowych.

Po udanej wyprawie nie zaszkodzi wybrać się do stolicy województwa świętokrzyskiego — Kielc. Całe miasto to geologiczne muzeum pod gołym niebem. Znajdują się tu aż 4 rezerwaty geologiczne i jeden krajobrazowy, który zdecydowanie warto odwiedzić. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Karczówka, obok której niegdyś zamieszkiwali ojcowie bernardyni na szczycie wzgórza.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO