Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnych sieciach prywatnych. Materiał partnera

piątek, 16 października 2020 12:11 / Autor: Radio eM
Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnych sieciach prywatnych. Materiał partnera
Wszystko, co musisz wiedzieć o wirtualnych sieciach prywatnych. Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

Coraz więcej słyszymy w różnych źródłach o wirtualnych sieciach prywatnych lub z angielskiego VPN. Mają one rzekomo ochronić zarówno nas, jak i nasze dane przed tymi, których intencje w Internecie nie należą do najszlachetniejszych.

Pomimo tego, że historia wirtualnych sieci prywatnych sięga aż 1996 roku, na popularności zyskały one szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat i nie zapowiada się, by trend ten zmienił w najbliższym czasie swój kierunek. Czym jest zatem VPN i dlaczego warto zainteresować się tym tematem w dobie gwałtownego rozwoju technologicznego?

Początki VPN

Za narodziny wirtualnych sieci prywatnych uważa się moment prawie 25 lat temu, gdy pracownik amerykańskiego giganta technologicznego, Microsoftu, zaczął prace nad już dziś przestarzałym protokołem komunikacyjnym używanym w sieciach VPN w ich wczesnej fazie rozwoju. W 1999 roku jego prace zostały opublikowane, a wirtualne sieci od tego momentu drastycznie się rozwinęły.

Co to w ogóle jest VPN?

Wirtualna sieć prywatna lub z angielskiego virtualprivate network, jest sposobem na bezpieczne przesyłanie oraz otrzymywanie danych z sieci publicznej tak, jakbyśmy byli z nią połączeni w tradycyjny sposób.

Po podłączeniu do Internetu za pośrednictwem VPN Twoje połączenie transmitowane jest pomiędzy przeznaczonym do tego serwerem i to właśnie on, a nie Twoje urządzenie, łączy się ostatecznie z siecią.

Oznacza to, że takie rozwiązanie zapewni nam bezpieczeństwo danych bez jakiejkolwiek utraty funkcjonalności.Dodatkowo, sposób, w jaki działa wirtualna sieć prywatne rodzi inne ciekawe możliwości.

Dlaczego to takie ważne?

Można się spotkać z opiniami ludzi, którzy twierdzą, że jeśli chcesz zamaskować swoją obecność w Internecie, musisz mieć coś do ukrycia. Z jakiego innego powodu miałbyś to bowiem robić?

Sieci prywatne mogą służyć jednak nie tylko do poprawy bezpieczeństwa w sieciach, głównie publicznych. Możesz dzięki nim również „oszukać” serwery docelowe, które pomyślą, że znajdujesz się w innym miejscu na Ziemi. Może to okazać się przydatne w sytuacjach, gdy jakiś serwis internetowy nie jest dostępny w kraju, w którym obecnie przebywasz. Przykładem mogą tu być strony, głównie amerykańskie, które wciąż nie ustosunkowały się go przepisów wprowadzonych przez RODO. Z tego względu nie mogą oni oferować swoich usług na terenie Unii Europejskiej. Z pomocą przyjdzie tu wtedy właśnie VPN.

Kolejnym przykładem treści niedostępnych w Polsce jest część bibliotekiNetflixa. Różni się ona nieco w zależności od kraju. VPN sprawi, że z łatwością będziesz mógłwirtualnie przenieść swoje urządzenie do dowolnego miejsca na kuli ziemskiej i korzystać z Internetu tak, jak mieszkańcy tego narodu.

Inny powód, który często jest motywacją osób korzystających z wirtualnych sieci prywatnych jest cenzura obowiązująca w ich krajach. VPN pozwala obejść te ograniczenia i pozwolić użytkownikom cieszyć się wolnością od reżimu. Na szczęście, w Polsce nie mamy takiej konieczności, ale jest to temat warty uwagi w kontekście sieci prywatnych.

Jak skorzystać z VPN?

Pomimo tego, że sieci prywatne mogą wydawać się być dość skomplikowanym tematem, samo używanie ich jest dziecinnie proste. Wystarczy bowiem posiadać odpowiednie oprogramowanie – i to wszystko.

Z uwagi na rosnąca popularność programów VPN, ich wybór na rynku jest ogromny. Nie będziemy się na tym więc skupiać, gdyż każdy ma w tym zakresie swoje indywidualne potrzeby. Doskonale wiedzą o tym producenci, z których większość oferuje zarówno wersje darmowe, jak i płatne swojego oprogramowania, w zależności od zawartych w nim funkcji.

Decydując się zapłacić otrzymasz oczywiście więcej. Co to znaczy? Zazwyczaj wiąże się to z większą liczbą lokalizacji, z których możesz wirtualnie przeglądać Internet, zwiększoną lub nawet nielimitowaną ilością danych, która może przepłynąć przez Twoją sieć. Dodatkowo, dostępne jest również szyfrowanie danych, co dodatkowo zwiększy Twoje bezpieczeństwo.

Dla kogo przeznaczone są sieci VPN?

Możesz teraz zastanawiać się, czy jest Ci to wszystko w ogóle potrzebne. Odpowiedź na to pytanie, jak na wiele rzeczy w życiu, nie jest taka prosta – to zależy.

Jeśli przebywasz dużo poza domem i korzystasz tam z publicznych sieci, VPN może okazać się w Twoim przypadku dobrym rozwiązaniem. Pomoże on w zwiększeniu bezpieczeństwa danych przesyłanych i otrzymywanych przez tą sieć.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wirtualnymi sieciami prywatnymi jest wspomniana możliwość przeniesienia swojego urządzenia w dowolne miejsce na planecie. Jeśli więc często przeglądasz treści niedostępne w swoim aktualnym miejscu zamieszkania, program VPN będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem.

A co, jeśli odpowiedź na oba te pytania jest przecząca? Czy gdy korzystasz z sieci internetowych wyłącznie upewniając się uprzednio, że są one bezpieczne, a Twój ulubiony serial dostępny jest na polskiej wersji Netflixa? Czy to oznacza, że VPN nie jest Ci potrzebny?

Zawsze warto mieć na swoim urządzeniu jakąś formę oprogramowania umożliwiającą korzystanie z wirtualnych sieci prywatnych. Nigdy nie wiesz, co może zdarzyć się w przyszłości. Któregoś dnia możesz otworzyć stronę internetową, która nie pozwoli Ci przejść dalej ze względu na ograniczenia lokalizacyjne. A może będziesz musiał sprawdzić skrzynkę mailową w pobliskim Starbucksie?

Ze względu na ogromną popularność VPN, wiele firm produkujących oprogramowania antywirusowe wychodzi naprzeciw swoim klientom dołączając podstawowy VPN do swoich produktów. Z pewnością wystarczy on więc użytkownikom, którzy mają program VPN tylko na „w razie, gdyby”.

Artykuł powstał przy współpracy z Programyvpn.pl

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO