CIEKAWOSTKI
Suplementy z aminokwasami bcaa
Aminokwasy bcaa to jeden z najchętniej kupowanych przez sportowców suplement. Czy warto je brać gdy uprawiasz kulturystykę?
Czym w ogóle są aminokwasy?
Aminokwasy to drobne cząsteczki z których zbudowane są peptydy, a w dalszej kolejności, białka - podstawowe elementy strukturalne naszego organizmu. To właśnie z białek zbudowana jest każda z naszych komórek.
Co to BCAA?
BCAA to akronim angielskiego określnika branched chain amino acids - aminokwasy o rozgałęzionym łańcuchu. Zaliczamy udo nich 3 wyjątkowe cząsteczki - leucyny, izoleucyny i waliny. Według zapewnień ich preparaty maja kolosalnie wzmagać przyrosty masy mięśniowej, jeśli by jednak sprawdzić nieco podręczniki do fizjologii i biochemii, zauważymy, że BCAA należą do grupy aminokwasów EAA - tzw. niezbędnych - substancji, których nie jesteśmy w stanie syntezować i które dostarczone muszą być do organizmu wraz z dietą (podobnie jak witaminy)
Dlaczego aminokwasy rozgałęzione BCAA są tak szczególne?
Pierwsza kwestia, co wiemy z powyższych informacji, to ich przynależność do grupy aminokwasów niezbędnych. Nie możemy ich wytworzyć, musimy dostarczać je wraz z pożywieniem, inaczej - niedobór i pogorszenie zdrowia/formy/samopoczucia murowane. Do grupy EAA należy jednak znacznie więcej aminokwasów aniżeli tylko 3 wybrane rozgałęzione BCAA. Cóż więc więcej?
BCAA mają możliwość być odmiennie metabolizowane od wszelkich innych aminokwasów. Może być z nich pozyskiwana energia bezpośrednio w tkance mięśniowej, z pominięciem jakoby metabolizmu w wątrobie. Z punktu widzenia klinicznego - to wręcz cudowna właściwość, pozwalająca na zastosowanie aminokwasów BCAA w żywieniu klinicznym osób cierpiących na zaburzenia funkcjonowania jednego z głównych narządów organizmu - wątroby. U nich dodatkowa porcja białka obciąża wątrobę, a w przypadku suplementacji BCAA - takiego pacjenta możemy dożywić bez ryzyka obciążania narządu. W przypadku sportowców, czy chociażby osób rekreacyjnie uprawiających sport taka właściwość BCAA jest pożądana szczególnie w konkretnych dyscyplinach/sytuacjach. Dlaczego? Ano dlatego, że pozyskiwanie energii z BCAA poprzez pracujące w czasie wysiłku fizycznego mięśnie może ograniczać ich uszkodzenie i bolesność w przypadku długotrwałych ćwiczeń. Tak więc - kulturysta bez BCAA się obejdzie, ale kolarzowi mogą pomóc.
Czy BCAA nie działa?
To pytanie zbyt ogólne, clue leży w tym o jaki aspekt pytamy. BCAA działa, jednak nie zawsze warto stosować je w suplementacji, a tym bardziej przyjmować bcaa bezrefleksyjnie. Dowody badań naukowych dokumentują, że najlepsze aminokwasy to takie, które tworzą pełen komplet EAA (aminokwasów egzogennych) - może to być zarówno suplement złożony z EAA, zawierający w swoim składzie parę g bcaa, jak również najzwyklejsza w świecie odżywka białkowa (także zaliczana do suplementów diety). Najważniejszą podstawę diety zawsze stanowić powinien prawidłowo urozmaicony i zbilansowany jadłospis. Jeśli jednak widzisz w nim pewne mankamenty z którymi trudno sobie poradzić - możesz wspomóc się suplementacją, czemu nie, przecież to właśnie jej rola.
Czy warto zalecać BCAA?
Przed udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi należałoby to pytanie uszczegółowić. BCAA działa, choć nie zawsze tak jak sobie wyobrażamy. Znajduje zastosowanie kliniczne i sportowe, jednak jego wprowadzenie do suplementacji (jak każdego innego związku) musi być poparte analizą jadłospisu i trybu życia, a sama suplementacja - zasadna. jedynie wtedy uzyskasz 100% możliwości, jakie może dać Ci suplement, jadłospis i trud treningowy, a przecież o to chodzi.