CIEKAWOSTKI
Sposoby na rekrutację, czyli jak może wyglądać rozmowa kwalifikacyjna? Materiał partnera
Przygotowanie życiorysu, listu motywacyjnego czy uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej to tylko niektóre etapy, które kandydat musi pokonać w trakcie starania się o nową pracę. Jednak najwięcej emocji wzbudza rozmowa kwalifikacyjna, która weryfikuje potencjał przyszłego pracownika.Przygotowanie życiorysu, listu motywacyjnego czy uczestnictwo w rozmowie kwalifikacyjnej to tylko niektóre etapy, które kandydat musi pokonać w trakcie starania się o nową pracę. Jednak najwięcej emocji wzbudza rozmowa kwalifikacyjna, która weryfikuje potencjał przyszłego pracownika.
Rozmowa kwalifikacyjna
Poszukiwanie pracy rozpoczyna się od poszukiwania ofert pracy na portalach takich jak Pracuj.pl. Kolejne etapy to CV czy rozmowa kwalifikacyjna. Sposobów na przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej jest wiele, ponieważ ogranicza rekrutera tylko jego wyobraźnia i specyfika branży firmy, w której działa. Zazwyczaj w trakcie tego etapu kandydat spotyka się z rozmową jak sama nazwa wskazuje. Jednak coraz częściej oprócz samej rozmowy, może być sprawdzona kreatywność czy zweryfikowane określone cechy kandydata poprzez:
- scenki, które sprawdzają zachowanie się kandydata w określonej sytuacji jak na przykład w przypadku nietypowego telefonu, omdlenia czy w momencie zostania samemu w pokoju;
- kreatywne i zarazem angażujące uczestnika gry lub nietypowe zadania, które wymagają wykonanie określonego zadania;
- case study, czyli zadanie z jakim musi się zmierzyć uczestnik rekrutacji.Nim kandydat przystąpi do rozwiązania problemu zapoznaje się ze szczegółowo opisanym problemem, dzięki czemu rekruter może zweryfikować konkretne cechy uczestnika;
- nietypowe pytania mają na celu sprawdzenie opanowania i kreatywności, czyli w trakcie udzielania odpowiedzi rekruter analizuje posiadane przez kandydata kompetencje miękkie. Pytania te mogą dotyczyć między innymi wykorzystania określonej kwoty, przygotowania danej potrawy, jakim jest się człowiekiem w trakcie wykonywania ćwiczeń czy robienia kanapki.
Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?
Na wiele pytań kandydat biorący udział w rekrutacji może się przygotować. Liczne oferty pracy zawierają wiele szczegółów dotyczących samego stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Warto również zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi firmy, czyli jej historia, branża i specyfika działania. Należy przygotować sobie również odpowiedzi na częste pytania takie jak:
- Dlaczego uczestnik rekrutacji chce pracować w tej firmie?
- Jakie są jego mocne strony?
- Jakie są jego słabe strony?
- Co może wnieść kandydat do firmy?
- Jakie są oczekiwania kandydata, jeśli chodzi o pracę, wynagrodzenie i rozwój w firmie?
Możliwości pytań rekrutacyjnych jest wiele, dlatego kandydat powinien rozważyć wszystkie możliwości.