CIEKAWOSTKI
Rynek pracy w Kielcach. Materiał partnera
Jak prezentuje się rynek pracy w Kielcach, jakiego rodzaju stanowisk jest najwięcej, a komu najtrudniej znaleźć zatrudnienie?
Stopa bezrobocia w kraju, od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Duże jednak są różnice tego zjawiska pomiędzy poszczególnymi regionami. Najgorzej sytuacja wygląda w warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim.
Bezrobocie w Świętokrzyskim
Na terenie województwa świętokrzyskiego liczba bezrobotnych sukcesywnie spada. Zawdzięczamy to rozwojowi gospodarczemu, dzięki któremu jak grzyby po deszczu powstają coraz to nowe stanowiska pracy. Zgodnie z raportami Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Kielcach wzrosła w styczniu o niespełna 3 tys. osób w stosunku do grudnia. Jest to typowy wzrost związany z sezonem, jednak wciąż ogólna liczba osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy, jest o 2,6 tys. mniejsza niż w styczniu 2018 r. Porównując natomiast ze styczniem 2017 r. jest to aż 12,6 tys. osób mniej. Aktualna stopa procentowa bezrobocia w Kielcach wynosi 5,7%. Te statystyki wyraźnie wskazują na to, że sytuacja na rynku pracy zmierza w bardzo dobrym kierunku.
Kogo pracodawcy szukają najczęściej?
W związku z licznymi projektami i rozbudową infrastruktury miasta, wciąż panuje deficyt fachowców w branży budowlanej. Jak wykazuje portal jobsora, pracodawcy nieustannie potrzebują dobrych murarzy, tynkarzy, zbrojeniarzy i betoniarzy. Rośnie również zapotrzebowanie na inżynierów mechaników maszyn, samochodów, ślusarzy, spawaczy, czy kierowców. Rozwój branży gastronomicznej sprawia, że w Kielcach coraz więcej ofert pojawia się dla kucharzy i barmanów. W związku z powstającymi nowymi firmami, a także migracją ich z innych regionów Polski, czy świata, zwiększają się także możliwości zatrudnienia dla specjalistów w zakresie finansów, marketingu, organizacji produkcji, PR, reklamy oraz pracowników branży obrotu nieruchomościami.
Zarobki w Kielcach
W roku 2018 przeciętne zarobki w Kielcach wynosiły 4100 zł brutto, a zatem o 8% więcej niż w województwie świętokrzyskim, w którym to mediana osiągnęła 3800 zł brutto miesięcznie. Największą pensję otrzymywały osoby pracujące w bankowości, inżynierii, budownictwie, finansach i zasobach ludzkich.