CIEKAWOSTKI
Rozliczanie diet kierowców, wyliczenie wynagrodzeń i ciągłe zmiany w prawie transportowym czyli największe problemy polskiego przewodnika. Materiał partnera
Praca kierowcy zawodowego wiąże się często z licznymi delegacjami do miast zarówno w Polsce, jak i na świecie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: Jak wygląda rozliczanie diet kierowców? Jak prowadzić ewidencję czasu pracy?
Delegacja, czyli rozliczanie diet kierowców
Na początku warto wyjaśnić, czym jest dieta zagraniczna kierowców. W treści niemal każdej umowy pojawia się zapis o obowiązku wykonywania pracy poza miejscem pracy na polecenie pracodawcy. Oznacza to dla pracownika wyjazd w delegację do miasta znajdującego się na terenie Polski lub w jakimkolwiek innym kraju. Z kolei pracodawca zobowiązuje się w takiej sytuacji do pokrycia kosztów związanych z podróżą. Są to między innymi: przejazd, nocleg, bilety na komunikację miejską oraz inne uzasadnione opłaty. Jeśli cel wyjazdu różni się od lokalizacji określonej w umowie jako miejsce pracy, wówczas pracodawca musi pamiętać również o wypłaceniu odpowiedniego wynagrodzenia.
Kwota, jaką otrzyma pracownik, zależy od wysokości ustalonej diety, która nie może przekraczać ustalonych limitów oraz być niższa od stawki ustalonej dla pracownika sfery budżetowej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Potwierdzenie tych informacji można znaleźć w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141).
Jak wyliczyć wynagrodzenie za delegację zagraniczną? Rozliczanie diet kierowców
Rozliczenie diet kierowcy zależy od czasu, jaki pracownik spędził poza miejscem pracy, a także lokalizacji. Jeśli pracodawca wysyła pracownika w delegację zagraniczną, wówczas należy zwrócić uwagę na minimalne stawki zobowiązań wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 roku w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).
Dodatkowo znajdziemy w nim informacje dotyczące tego, kiedy i ile pieniędzy należy się pracownikowi. Jednak warto przemyśleć, czy nie lepiej skorzystać z usług outsourcingowych i kwestię obliczania wynagrodzenia powierzyć specjalistom, na przykład Ocrk - Ogólnopolskie Centrum Rozliczania Kierowców.
Rozliczanie diet kierowców
Jak zostało wspomniane, wysokość diet zależy również od czasu trwania podróży, który liczy się od wyjazdu do powrotu. Jeśli wyjazd trwa mniej niż 8 godzin, nie przysługuje dieta. W przypadku podróży obejmującej od 8 do 12 godzin pracodawca wypłaca 50 procent stawki. Z kolei delegacja trwająca dłużej niż 12 godzin gwarantuje pracownikowi wypłatę pełnej kwoty diety. Natomiast w przypadku kilkudniowego wyjazdu niepełna doba uprawnia do pobrania 50 procent diety, kiedy przepracowany czas wynosił do 8 godzin. W innej sytuacji będzie to pełna wysokość. Jak udokumentować delegację pracownika? Sprawdź artykuł: Czas pracy kierowcy - jak prowadzić jego ewidencję?
Warto również pamiętać, że pracownikowi, który ma zapewnione całodzienne wyżywienie, nie przysługuje prawa do otrzymania diety. Jeśli pracodawca zagwarantował jeden z posiłków, wówczas należy pomniejszyć dietę o następujące wartości: śniadanie – 25 procent, obiad – 50 procent, kolacja 25 procent.