CIEKAWOSTKI
Remont dachu – o czym warto pamiętać? Materiał partnera
Dach jest jednym z ważniejszych elementów konstrukcji każdej nieruchomości. Bez względu na to, czy prace obejmują jego pierwotne wykonanie od podstaw, czy remont – warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Odpowiednie zaplanowanie prac pozwala nie tylko usprawnić ich przebieg, ale też zminimalizować koszty. Jak zadbać o wysokiej jakości, funkcjonalne pokrycie? Podpowiadamy.
Konstrukcja dachu – podstawa trwałości
Ważną częścią każdego dachu jest konstrukcja. Należy zwrócić uwagę na stan drewna oraz pokrycia. Wilgotne drewno zmniejsza parametry wytrzymałościowe całości – szacuje się, że wilgotność tarcicy nie powinna być wyższa niż 18%, ale również mniejsza niż 15%. Dlatego kupując odpowiedniej jakości drewno, warto zadbać, by do czasu wykorzystania w procesie budowy, było ono przechowywane w odpowiednich warunkach, tak by nie zamokło.
Jeśli chodzi o pokrycie, to zniszczone powłoki przepuszczają wilgoć - mówi pracownik sklepu internetowego Dekarze.pl oferującego sprzęt Geda. W konsekwencji pojawiają się pleśnie i grzyby, które mogą wywoływać u mieszkańców poważne problemy zdrowotne. Warto również zwrócić uwagę na zastosowane materiały. Całkowicie zakazany jest eternit. Płyty eternitowe stosowane w latach 80-tych wykazują działanie rakotwórcze.
Jak długo trwa wykonanie dachu?
Wykonanie dachu od podstaw jest zdecydowanie krótsze niż w przypadku przeprowadzania generalnego remontu. Producenci oferują prefabrykowane więźby. Są one montowane przez specjalistów w przeciągu 1-2 dni. Dzięki temu, w krótkim czasie do prac mogą przystąpić dekarze.
Warto pamiętać, że na wiązarach dachowych mogą być położone różnego rodzaju pokrycia dachowe – zarówno blacha, jak i dachówka oraz inne. Warto pamiętać, że powinny one spełniać odpowiednie normy – potwierdzeniem tego jest znak CE.
Z czego wykonać pokrycie dachu?
Wśród najpopularniejszych pokryć dachowych znajdują się dachówka i blacha. Wybierając odpowiednie, warto wziąć pod uwagę projekt nieruchomości i parametry, jakie muszą zostać osiągnięte. Jeśli chodzi o kąt nachylenia dachu, to dachówka może być układana od 22 stopni na metr, a blacha już od 2 stopni na metr. Wielu właścicieli nieruchomości kieruje się ceną i czasem montażu. Warto jednak wziąć pod uwagę również trwałość. Dużo trwalsza jest dachówka, co potwierdza również okres udzielonej gwarancji – producent zapewnia wsparcie przez 30 lat. W przypadku blachy gwarancja wynosi 15 lat.
Kluczowa jest również waga konstrukcji. Minusem dachówek jest ogromna waga – szacuje się, że 1 m2 dachu wykończonego dachówką ważny około 30 kg, przy czym w wypadku blachy jest to jedyne 5 kg.