CIEKAWOSTKI
Przygotowanie plenerowej ekspozycji wymaga szeroko zakrojonych przygotowań. Zobacz, od czego należy zaczynać! Materiał partnera
Uczczenie ważnej dla historii kraju lub danego miasta rocznicy, prezentacja najlepszych prac w konkursie artystycznym albo zachęcenie turystów do odwiedzenia mniej znanych atrakcji w okolicy. Jest całe mnóstwo najróżniejszych powodów, by zorganizować profesjonalną, efektowną wystawę w przestrzeni publicznej. Wymyślenie głównego konceptu z motywem przewodnim, zredagowanie opisów czy zebranie i obrobienie materiałów wizualnych to dopiero początek. Trzeba zadbać o to, aby stworzone treści pokazać w czytelny, zrozumiały i interesujący sposób.
Ścianki wystawiennicze to podstawowy nośnik, dlatego ekspozytory muszą prezentować wysoką jakość
Opracowanie plansz na wystawę to znacznie bardziej skomplikowane wyzwanie, niż przygotowanie prezentacji w programie komputerowym. Trzeba znaleźć odpowiednie wymiary, dopasować krój i kod kolorystyczny czcionek, wybrać odpowiedni kształt tablic, uwzględnić oświetlenie... Roboty od groma, a bez specjalistycznej wiedzy łatwo podjąć nieodpowiednie decyzje, które zniweczą cały wcześniejszy wysiłek. Profesjonalne firmy projektujące ścianki wystawiennicze i zajmujące się ich kompleksową produkcją działają metodycznie, według ścisłych i sprawdzonych procedur. Jednym z czołowych przedstawicieli tej branży w Polsce jest Omega System. Zanim powstaną fizyczne nośniki, najpierw trzeba stworzyć ich wierne, wirtualne modele. Dzięki dokładnej wizualizacji można zawczasu ocenić, jakie wrażenie wywoła finalny efekt na odbiorcach. Później, w fazie realizacji, nie ma już czasu i fizycznej możliwości nanoszenia poprawek bez ponoszenia dodatkowych, zbędnych kosztów.
Lokalizacja całej wystawy jest równie istotna, jak ustawienie poszczególnych plansz względem siebie
Rzecz jasna kwestii tablic nie można rozpatrywać w całkowitym oderwaniu od pozostałych składowych całego wydarzenia. Organizatorzy muszą wyjątkowo starannie wybrać miejsce, w którym staną ścianki wystawiennicze. Na otwartej przestrzeni można spodziewać się wyjątkowo silnych podmuchów wiatru, więc eksperci z pewnością zalecą mocne konstrukcje z dodatkowo obciążonymi podstawami. Samo podłoże również odgrywa niemałą rolę – gładka, równa, śliska posadzka pod arkadami wymaga zastosowania kompletnie odmiennych rozwiązań, niż betonowy chodnik, skwer z kostki brukowej albo parkowy trawnik. Pozornie mało istotne detale mogą zdecydować o tym, czy organizowana wystawa w plenerze okaże się spektakularnym sukcesem, czy totalną kompromitacją. Pogoda też wtrąci swoje 3 grosze, ale akurat na nią nie ma się żadnego wpływu – dlatego trzeba dopracować każdy szczegół tam, gdzie podejmuje się jakiekolwiek decyzje.