CIEKAWOSTKI
Przegląd możliwości dofinansowania do pompy ciepła
Pompy ciepła, dzięki wykorzystaniu odpowiednich procesów termodynamicznych, mogą przetwarzać energię ze środowiska i dostarczać ją do wnętrza domu, do instalacji grzewczej, zgodnie z tym, jakie jest zapotrzebowanie. Wiele osób zastanawia się, gdzie można uzyskać dodatkowe środki na zakup takiej pompy i jak przejść całą procedurę. Sprawdź.
Jakie dofinansowania są możliwe w 2022 roku?
Dofinansowanie do pompy ciepła w 2022 roku jest możliwe m.in. dzięki programowi Czyste Powietrze. Cena tych urządzeń i instalacji nie jest najniższa, co może być sporym problemem dla niektórych osób. Właśnie wtedy warto skorzystać z powyższego dofinansowania. Warunkiem dofinansowania jest to, że beneficjentami muszą być właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w takich budynkach lokali mieszkalnych posiadających osobną księgę wieczystą. Przewidziane są dla nich dwa poziomy dofinansowania, podstawowy oraz rozszerzony.
Ile wynosi wysokość dotacji i jakie dodatkowe kroki warto wykonać?
Dotacje do pomp ciepła w wysokości do 25 tysięcy złotych mogą uzyskać te osoby, które zdecydują się na wymianę starego kotła na paliwo stałe i zakupu oraz instalacji nowego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła typu powietrze – woda. Pompa może być wykorzystywana do ogrzewania domu lub mieszkania, a także ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Beneficjenci mogą spełnić dodatkowe warunki, które pozwolą na to, aby dofinansowanie było jeszcze bardziej efektywne. Chodzi tu przede wszystkim o dokonanie zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej, która mogłaby posłużyć do zasilania pompy ciepła, ograniczając jednocześnie nasze rachunki za energię elektryczną – w tym przypadku dofinansowanie może sięgnąć 30 000. Drugim sposobem jest dokonanie zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, co pozwoli na ograniczenie strat ciepła. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/.