CIEKAWOSTKI
Praca w Kielcach - co warto wiedzieć? Materiał partnera
Kielce to jedno z tych miast województwa świętokrzyskiego, które ma swoim mieszkańcom wiele do zaoferowania.
Nic więc dziwnego, że większość z nich właśnie tu chce znaleźć zatrudnienie. Czy jest to możliwe? Jak wygląda rynek pracy w Kielcach? Przekonajmy się.
Niski poziom bezrobocia
Stopa bezrobocia sukcesywnie spada na terenie całego kraju. Nie inaczej jest również w Kielcach. Jak podaje Miejski Urząd Pracy, w grudniu 2018 roku stopa bezrobocia w Kielcach wyniosła 5,4 procenta, była więc niższa niż średnia krajowa. Na tle całego województwa świętokrzyskiego Kielce wypadają jeszcze lepiej. Poziom bezrobocia w województwie wynosił bowiem 8,3%. Przeglądając oferty pracy dostępne na portalach nie sposób nie zauważyć, że znalezienie pracy w tym mieście nie stanowi żadnego problemu.
Kto ma największe szanse na zatrudnienie?
Jak w każdym mieście, tak również i w Kielcach istnieje zapotrzebowanie na pracowników wykonujących określone zawody. To właśnie oni mogą wprost przebierać w ofertach i liczyć na naprawdę dobre zarobki. Pracodawcy coraz częściej zaczynają bowiem odczuwać brak rąk do pracy. Obecnie największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają osoby, które poszukują zajęcia w budownictwie. Zapotrzebowanie na tynkarzy, murarzy i betoniarzy jest naprawdę spore.
To jednak nie wszystko. Sporo ofert pracy dotyczy bowiem również gastronomii oraz branży finansowej. Potrzeba też mechaników, inżynierów, handlowców oraz specjalistów od marketingu. Słowem, niezależnie od tego, jakie wykształcenie i doświadczenie posiadamy - nie powinniśmy mieć problemów ze zdobyciem pracy.
Ile zarabia się w Kielcach?
Mówiąc o rynku pracy w Kielcach nie sposób nie poruszyć również kwestii zarobków. Na szczęście wyglądają one całkiem obiecująco. Średnia miesięczna pensja wynosi 4100 złotych brutto. Co ważne, są to dane pochodzące z 2018 roku, obecnie sytuacja na rynku pracy wygląda jeszcze lepiej. Warto również wspomnieć o tym, że osoby, które pracują w Kielcach w dużych firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników mogą liczyć na lepsze zarobki.