CIEKAWOSTKI
Planujesz szukać pracowników przez sieć? Pomyśl o systemie do rekrutacji!
System ATS w rekrutacjach wyższego szczebla: co trzeba wiedzieć? Od kilku lat firmy w Polsce mierzą się z deficytem pracowników. Braki dotyczą nie tylko takich sektorów rynku, jak budowlanka czy usługi produkcji. Sporo firm narzeka na niedostateczną liczbę ekspertów i osób zarządzających. W jaki sposób można zwiększyć szanse na znalezienie idealnego kandydata na takie stanowisko?
System do rekrutacji ATS — czy to narzędzie, dzięki któremu możemy dotrzeć do najlepszych kandydatów na rynku?
Tak, bez wątpienia jest to rozwiązanie, które na wielu różnych płaszczyznach optymalizuje proces pozyskiwania pracownika. Wieloma świetnymi funkcjami, których nie znajdziemy w innych narzędziach wyróżnia się oferowany przez ElevatoSoftware system ATS.
Na czym polega przewaga takiego elektronicznego systemu rekrutacji? Przede wszystkim w tym, że możemy dokładnie zaplanować, a następnie wdrożyć każdy etap naboru. Nowoczesny, intuicyjny system do rekrutacji, to narzędzie jednocześnie rozbudowane oraz przyjazne w obsłudze. Nawet dla osób, które do tej pory nie pracowały z ATS.
Osoba zarządzająca procesem może ustanowić na przykład zadania rekrutacyjne, by szybko ocenić realne kompetencje osób, które zgłosiły się do naboru. Czasem może okazać się, że kandydat, którego początkowo chcieliśmy odrzucić, poradził sobie lepiej niż ktoś, kto przepracował w tym segmencie rynku kilka dobrych lat.
Ogromnym atutem takich systemów online (ATS) jest też możliwość dynamicznego wysłania ogłoszenia o pracy do wielu różnych portali, w tym także tych, gdzie rejestrują się specjaliści z różnych segmentów rynku. Można tu wskazać na OLX, Jooble czy FachPraca.
Zawsze warto docenić systemy informatyczne ATS, które pozwalają też na szybką publikację ofert w mediach społecznościowych. Dzięki Elevato można w pełni zautomatyzować proces publikacji takiego ogłoszenia na firmowym Facebooku. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by automatycznie wysłać ogłoszenie na Twitterze czy Yammerze.
Dlaczego ATS to nieocenione narzędzie w rekrutacjach wyższego szczebla?
Przede wszystkim ze względu na rozbudowane funkcje, które pozwalają odpowiednio katalogować CV, które wpłynęły do firmy. Możemy kategoryzować, a następnie przeglądać je m.in. po tagach, słowach kluczach czy według notatek, jakie naniosły tam osoby prowadzące rekrutację.
Jeśli dział HR korzysta z analizy SWOT, która polega na analizowaniu mocnych i słabych stron wybranych kandydatów i zestawianiu ich ze sobą, to takie notatki będą nieocenione i na pewno pomogą nam w wytypowaniu odpowiedniego kandydata.
Ogromnym atutem tych narzędzi jest też feedback. Szacuje się, że ponad 50% firm, które poszukują pracownika, nie kładzie zbyt dużego nacisku na komunikację zwrotną. To ogromny błąd, w wyniku którego możemy zniechęcić do siebie świetnych pracowników, którzy na pewno wnieśliby do firmy sporo jakości.
Można tu wskazać na sytuację, kiedy kandydat ostatecznie nie zostałby wybrany do firmy tworzącej gry online, bo jego znajomość Javy byłaby nieco gorsza, ale na przykład świetnie radzi sobie w C++ czy SQL. Feedback z precyzyjną informacją, może zmotywować programistę do rozwinięcia swoich umiejętności właśnie w tym kierunku, dzięki czemu w przyszłości z powodzeniem mógłby wzmocnić nasz zespół. W stanowiskach zarządzających oraz rekrutacjach IT to niezwykle ważny element.
Zgody i dane osobowe w rekrutacjach
Kluczowym aktem prawnym, który skupia się na ochronie danych wrażliwych, jest RODO (GDPR). Każda organizacja, która gromadzi dane (a takimi są też informacje zgromadzone w CV) musi dbać o to, by nie dostały się one w ręce osób nieuprawnionych.
Z pomocą przychodzi oprogramowanie ATS. Dział HR nie musi martwić się o to, czy platforma, jak Elevato, korzysta z odpowiednio zabezpieczonych serwerów. To także możliwość szybkiego zanonimizowania plików z już zakończonych naborów oraz aktualne zgody, które wypełniają wszystkie przesłanki, jakie narzuca Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych.