Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Pięć popularnych rodzajów kołków rozporowych

czwartek, 15 lipca 2021 14:54 / Autor: Radio eM
Pięć popularnych rodzajów kołków rozporowych
Pięć popularnych rodzajów kołków rozporowych
Radio eM
Radio eM

Ścienny montaż mebli, różnego rodzaju uchwytów oraz elementów konstrukcyjnych jest znacznie łatwiejszy dzięki dużej różnorodności dostępnych na rynku kołków. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów tego typu akcesoriów, które poza podobnym przeznaczeniem, różnią się od siebie konstrukcyjnie. Najpopularniejsze kołki rozporowe to modele ramowe, do szybkiego montażu, SFX i KPD oraz kotwy metalowe. Jaka jest ich charakterystyka i czym się od siebie różnią?

Kołki ramowe – to specyficzny rodzaj kołków rozporowych dedykowanych realizacji połączeń wymagających większej wytrzymałości. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie niezbędna jest duża nośność, zwłaszcza przy montażu ciężkich mebli na ścianach wykonanych z takich materiałów jak gazobeton, kratówka, pustaki ceramiczne czy cegły dziurawki. Od kołków uniwersalnych różnią się większą długością i masywnością.

Kołki do szybkiego montażu – to najlepszy wybór w przypadku instalacji większości lekkich konstrukcji, profili i wieszaków pod zabudowy czy sufity podwieszane (warunek to montaż w podłożu pełnym, na przykład w gazobetonie). Cechą charakterystyczną jest brak konieczności wkręcania dedykowanego wkrętu – wbijamy go w kołek, tym samym dociskając do wcześniej nawierconego otworu.

Kołki SFX – to najczęściej kołki rozporowe uniwersalne, wykorzystywane do montażu stosunkowo lekkich elementów wykończeniowych i instalacyjnych. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie nylonowego kołka, który zapewnia dobre trzymanie w różnych rodzajach podłoży – pełnych i z pustkami, również w płytach GK i cementowych. Uniwersalny kołek rozporowy ma zwykle szeroki kołnierz, co minimalizuje ryzyko jego zbyt głębokiego osadzenia. W sprzedaży znajdziemy różne wersje tego typu kołków, w tym ze standardowym łbem stożkowym i hakiem.

Kołki KPD – to specyficzny model kołka rozporowego charakteryzującego się zastosowaniem wkrętu o podwójnym gwincie. Tego typu kołków używa się m.in. do montażu uchwytów pod rury spustowe rynien. Kołki KPD z powodzeniem sprawdzają się zarówno przy montażu konstrukcji drewnianych, jak i metalowych, wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność zastosowanie podwójnego systemu montażowego.

Kotwy metalowe – te dość specyficzne kołki rozporowe stosuje się zwykle przy montażu trwałych elementów konstrukcyjnych, takich jak ościeżnice, barierki, poręcze czy balustrady, wszędzie tam, gdzie oczekiwana jest nie tylko dużą nośność i wytrzymałość wykonanego połączenia, ale i jego wysoka estetyka. W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów kotew metalowych. Najpopularniejsze z nich to modele wbijane, samogwintujące i rozprężne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO