CIEKAWOSTKI
Okoliczności powstania pomnika Fryderyka Chopina. Dalsze losy monumentu. Materiał partnera
Jednym z najbardziej znanych pomników nie tylko w Warszawie, ale także w całej Polsce, jest monument Fryderyka Chopina. Pomnik znajduje się w niedalekiej odległości od Pałacu Belwederskiego oraz Alei Ujazdowskich.
Historia pomnika Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin, najsłynniejszy polski kompozytor, żył w latach 1810-1849.Zmarł w Paryżu, jednak jego serce zostało przewiezione do Warszawy. W 1908 roku ogłoszony został konkurs na monument polskiego kompozytora, który miał zostać odsłonięty w 1910 roku, czyli w setną rocznicę urodzin Chopina. Pojawiło się jednak wiele przeszkód, dlatego stanął on dopiero w 1926 roku. Monument przedstawia Chopina jako natchnionego poetę, który słucha odgłosów przyrody. Pomnik wykonany z brązu, przypomina częściowo instrument muzyczny, na przykład harfę. Niestety, dalsze jego losy są dramatyczne. W 1940 roku monument został zniszczony przez nazistów - został on pocięty na kawałki.
Rekonstrukcja pomnika i koncerty Chopinowskie
Dopiero po osiemnastu latach, czyli w 1958 roku odsłonięto go ponownie. Dodatkowo stworzono ogród oraz basen, dzięki czemu monument wtapia się w piękne, zielone tło. Całość została zaprojektowana przez Oskara Sosnowskiego. To właśnie tutaj, w okresie od połowy maja do końca września, odbywają się koncerty Chopinowskie, w trakcie których można usłyszeć najsłynniejsze kompozycje twórcy. Koncerty przyciągają słuchaczy z całej Polski, bez względu na wiek i zainteresowania. Twórczość Chopina wciąż sprawia, że poruszają się serca. Właśnie dlatego kompozytora określać można jako wielkiego twórcę, który połączył różne pokolenia za sprawą swojej wspaniałej muzyki. Pomnik Chopina przypomina o jego dziełach: etiudach, sonatach, mazurkach i polonezach, które znane są na całym świecie. Monument ten jest nie tylko wspomnieniem kompozytora, ale także pokazaniem, ile Polska musiała przejść od okresu romantyzmu. Jednak ani rozbiory, ani I i II wojna światowa nie zniszczyły muzyki Chopina, a pomnik powrócił na swoje miejsce i sprawił, że możliwe jest ponowne zasłuchanie się w utworach kompozytora.