Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Ochronniki słuchu w pracy – dlaczego warto je zakładać?

czwartek, 02 czerwca 2022 13:26 / Autor: Jowita Plech
Ochronniki słuchu w pracy – dlaczego warto je zakładać?
Ochronniki słuchu w pracy – dlaczego warto je zakładać?
Jowita Plech
Jowita Plech

Ochrona słuchu to absolutna podstawa do zachowania prawidłowego bezpieczeństwa i higieny pracy. Nadmierna ekspozycja na intensywny hałas prowadzi nie tylko rozkojarza, irytuje pracownika, ale także wywołuje stresową odpowiedź organizmu. Aby chronić organizm przed stresem i zmęczeniem, warto stosować ochronniki słuchu podczas pracy w głośnym środowisku. Dlaczego? Oto odpowiedzi!

Skuteczna obrona przed hałasem – ochronniki słuchu!

Akcesoria, jakimi są ochronniki słuchu, skutecznie chronią przed hałasami różnego rodzaju. Czym jednak jest hałas i dlaczego ma tak negatywny wpływ na psychikę i ciało człowieka? Dlaczego bezwzględnie należy się przed nim chronić podczas pracy i jakie ochronniki słuchu wybierać, aby ochrona była skuteczna?

Hałasem można nazwać wszystkie dźwięki o odpowiednio wysokim natężeniu (głośności), które są dla ludzkiego ucha niemiłe, irytujące, drażniące, niepozwalające się skupić, a nawet doprowadzające do wybuchów złości. Fale dźwiękowe o określonych częstotliwościach mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie ludzkiej psychiki, a przez to na działanie całego organizmu.

Hałas przyczynia się do rozwoju:

  • zaburzeń psychicznych i emocjonalnych (nerwice, nadpobudliwość);
  • chorób układu krwionośnego (miażdżyca, tętniaki, atak serca);
  • bólów głowy (migreny, klasterowe bóle głowy);
  • chorób wzroku i słuchu.

Ten, kto pracuje w głośnym środowisku zawodowym, powinien chronić swój narząd słuchu. Im częstsza i dłuższa ekspozycja na nadmierny hałas, tym szybciej psuje się słuch człowieka. Wiele osób, które straciły słuch, pracowało w warunkach nieustannego hałasu, który stał się przyczyną ich niepełnosprawności. Tego wszystkiego dałoby się uniknąć, gdyby w porę zastosowano odpowiednie ochronniki słuchu.

ohronniki sluchu

Jaki rodzaj ochronników słuchu wybrać?

Zmysł słuchu jest jednym z najznakomitszych narzędzi, w jakie wyposażyła człowieka natura. Każdy człowiek posługuje się nim podobnie, ale na swój sposób, dlatego dobór ochronników słuchu powinien przebiegać z uwzględnieniem osobistych preferencji i upodobań danej osoby. Dopiero wtedy ochronniki słuchu są w pełni funkcjonalne, gdy jej używanie jest komfortowe dla użytkownika.

Ważnymi kryteriami wyboru ochronników są kwestie związane z natężeniem hałasu w miejscu pracy. W sytuacji, w której natężenie dźwięku jest znane, pojawia się możliwość wyboru dokładnie takiego rodzaju ochronników słuchu, jakiego potrzeba do tłumienia hałasu określonej częstotliwości. Ochronniki są opatrzone symbolami informującymi o tym, który rodzaj hałasu tłumią najlepiej: H – wysoka, M – średnia, L – duża.

Większość zakładów przemysłowych generuje hałas o średnim natężeniu (M), ale trzeba pamiętać, żeby nie decydować się na ochronniki zbyt wygłuszające. Nadmierny poziom izolacji dźwiękowej również nie sprzyja zdrowiu, a optymalne natężenie tak zwanego hałasu resztkowego powinno wynosić około 70 decybeli.

Ochrona słuchu to podstawowy sposób na zapobieganie rozwojowi groźnych chorób w miejscu pracy wytwarzającym wysoki poziom hałasu. Wybierz odpowiednie dla siebie ochronniki, dostosuj je do środowiska pracy, a stres związany z nadmiernym hasałem w miejscu pracy zdecydowanie się obniży.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO