CIEKAWOSTKI
OC tanie jak w Kielcach
Kierowcy z Kielc nie mają powodów do narzekania na wysokie ceny ubezpieczeń. Jak pokazują statystki, przeciętne składki OC dla osób zmotoryzowanych mieszkających w stolicy województwa świętokrzyskiego należą do najtańszych w Polsce, gdy porówna się je ze stawkami obowiązującymi w innych miastach wojewódzkich. Sprawdź, ile płaci się za OC w Kielcach i jak na tle innych miejscowości w Polsce prezentują się te kwoty.
Miejsce zamieszkania a cena OC
OC to jedyne obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie, którym musi być objęte każde auto. Brak ważnej polisy wiąże się z ryzykiem otrzymania bardzo wysokiej, bo wynoszącej ponad 5000 zł kary. Aby móc nie płacić OC, trzeba pojazd wyrejestrować, sprzedać lub podarować innej osobie. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak przebiega oraz jakich formalność wymaga darowizna samochodu.
Zacznijmy od podstawowego stwierdzenia, że cena OC różni się od wielu czynników, a jednym z najistotniejszych jest miejsce zamieszkania właściciela pojazdu. Mówiąc obrazowo, ubezpieczenie może być tańsze lub droższe dla tego samego kierowcy i jego auta w zależności od tego, gdzie znajduje się jego ośrodek życiowy. Wynika to ze zróżnicowania ryzyka ubezpieczeniowego, które bywa niższe lub wyższe w poszczególnych miejscowościach i regionach. Tam, gdzie ryzyko ubezpieczeniowe jest duże, obowiązują wyższe ceny OC, a w miejscach ocenianych przez towarzystwa jako bezpieczne kierowcy mogą liczyć na niższe składki.
Najdroższej we Wrocławiu, najtaniej w Opolu
Jak wskazują najświeższe dane za III kwartał 2020 r., które zostały zebrane i zaprezentowane przez ekspertów internetowej porównywarki ubezpieczeniowej Rankomat, średnia cena OC w całej Polsce wynosiła dokładnie 678 zł i była o 1,2% niższa niż stawki obowiązujące w tym samym okresie w 2019 r., co świadczy o stabilności cen. Najwyższe składki odnotowano w województwach pomorskim (771 zł), dolnośląskim (744 zł) i mazowieckim (735 zł), a najniższe w podkarpackim (554 zł), opolskim (563 zł) i świętokrzyskim (583 zł).
Jeśli chodzi o konkretne miejscowości, najwięcej za OC w III kwartale 2020 r. musieli płacić mieszkańcy Wrocławia (923 zł), Gdańska (880 zł) i Warszawy (829 zł), podczas gdy na najniższe stawki mogli liczyć kierowcy z Opola (615 zł), Rzeszowa (625 zł) i Kielc (651 zł). Jak więc widać, ceny obowiązujące w stolicy województwa świętokrzyskiego są bardzo korzystne i gdy porówna się je ze składkami płaconymi przez kierowców z największych metropolii w Polsce, można ocenić je jako wyjątkowo niskie. Najlepsze podsumowanie stanowi fakt, że kielczanie mogą liczyć na ceny OC niższe aż o 41% niż wrocławianie.
Statystyki jedno, praktyka drugie
Należy jednak pamiętać, że powyższe dane mają charakter statystyczny, a więc są uśrednione i dotyczą dużych grup kierowców, a nie konkretnych osób. Może zdarzyć się zatem tak, że doświadczony kierowca z Wrocławia, który od 15 lat kontynuuje bezszkodowo OC, zapłaci o wiele mniej za polisę niż 19-letni kielczanin posiadający prawo jazdy od pół roku. Stawka ubezpieczenia zawsze obliczana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników, a miejsce zamieszkania to tylko jeden z nich.
Cena OC zależy w dużym stopniu od oferty ubezpieczyciela, dlatego za każdym razem, gdy zamierzasz wykupić nową polisę, sprawdź składkę w wielu towarzystwach. Jeśli uda Ci się znaleźć tańsze OC niż propozycja obecnego towarzystwa, bez wahania zdecyduj się na korzystniejszą ofertę. Pamiętaj jednak o wypowiedzeniu poprzedniej, wygasającej polisy, ponieważ jeżeli tego nie zrobisz, przedłuży się ona automatycznie i wpadniesz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/podwojne-oc-czego-wynika-uniknac-klopotow/.