CIEKAWOSTKI
Obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony prawie 20 lat temu przez UNESCO. Upamiętnia on studentów, którzy zginęli podczas demonstracji w Bangladeszu, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Demonstracja, w której zginęło pięciu studentów odbyła się w 1952r, natomiast 17 listopada 1999r. UNESCO upamiętniło ich śmierć ustanawiając Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. – Dzień Języka Ojczystego jest bardzo interesującą inicjatywą, chociaż ginie on troszkę wśród innych dni, na przykład Dnia Kota, czy Dnia Pizzy. Dzień języka jest również ważny z uwagi na naszą historię, w której wiele osób poświęciło życie walcząc o język polski - mówił profesor Piotr Zbróg, językoznawca i dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na ochronę różnorodności językowej, ale również na dbałość o język. – My w Kielcach mówimy „ja się kąpe, ja kłame ” to też nasz regionalny błąd językowy, z którym się tak zżyliśmy, że nie zwracamy na to uwagi. Bardzo często słyszymy, że coś się dzieje „na weekendzie, na tygodniu, jesteśmy na kuchni, na foyer w teatrze” to ten przyimek „na” jest tak mocno rozpowszechniony, a przecież nie do końca poprawny w tych konstrukcjach. Jeśli nawet ktoś mówi „na Chorwację” to jest wykroczenie, błąd językowy. Niektórzy nawet mówią „na Czechy”, a to jest już nieprawdopodobne - podkreślał profesor Zbróg.
Warto jednak pamiętać o poprawności językowej nie tylko od święta.