CIEKAWOSTKI
Nietrzymanie moczu da się poskromić
Nawet około 60% Polek zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Są to w szczególności panie po przebytych zabiegach uroginekologcznych, z zaburzeniami statyki narządu rodnego, z otyłością, po porodzie, w okresie menopauzalnym, a także kobiety, które mają inne choroby współistniejące przebiegające z przewlekłym kaszlem np. z astmą, POChP oraz u palących papierosy. W określeniu problemu i zaplanowaniu terapii pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny zajmuje się dnem miednicy i jego współzależnościami z innymi częściami ciała. – Do tego specjalisty mogą przyjść panie zmagające się właśnie z problemem nietrzymania moczu, ale również z obniżeniem narządów miednicy mniejszej. Kobiety, które przygotowują się, lub są po zabiegach operacyjnych w tej okolicy, również te w okresie ciąży, a szczególnie po porodzie.
W gabinecie mogą pojawić się także panie, które mają bolesne miesiączki, odczuwają ból, dyskomfort podczas stosunku seksualnego lub dolegliwości bólowe w obrębie miednicy - mówi mgr Magdalena Ścipniak, fizjoterapeutka uroginekologiczna z „Mojej Przychodni” przy ulicy Seminaryjskiej 24 w Kielcach.
NA PIERWSZEJ WIZYCIE
W gabinecie u fizjoterapeuty uroginekologicznego można spodziewać się szczegółowego badania, obejmującego wywiad, gdzie będą zadawane pytania dotyczące oddawania moczu, defekacji oraz współżycia. Ocenie podlega również postawa ciała, ponieważ nawet odległe okolice mogą wpływać na nasze dno miednicy. Kolejnym etapem wizyty, będzie badanie przezpochwowe, jeżeli pacjentka jest na to gotowa. To kluczowe, ponieważ podczas tego badania sprawdzamy jak funkcjonują mięśnie dna miednicy i dzięki niemu możemy ustalić odpowiedni plan terapii.
Czasami pacjentka jako uzupełnienie badania w gabinecie będzie proszona o wykonanie dzienniczka mikcji, który dostarcza wielu informacji o jej nawykach. Pacjentka zapisuje w nim między innymi ilość wypitych płynów oraz ilość wydalonego moczu przez 3 do 5 kolejnych dni.
NIETRZYMANIE MOCZU- SPECJALIŚCI POMOGĄ W WALCE Z UCIĄŻLIWYM PROBLEMEM
Uzupełnieniem terapii będzie wizyta u położnej oraz dietetyka, którzy wspólnie z fizjoterapeutą uroginekologicznym opracują plan leczenia zachowawczego, dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjentki. Polega to przede wszystkim na zmianie nawyków dnia codziennego, czyli np. nauce prawidłowego oddawania moczu i stolca, przyjmowaniu właściwej postawy ciała, zmianie nawyków żywieniowych. Fizjoterapia uroginekologiczna to również nauka ćwiczeń mięśni dna miednicy - tłumaczy mgr Magdalena Ścipniak.
Dla większości kobiet ten problem jest niezwykle wstydliwy, co potwierdzają statystyki. Zmiany w sposobie życia i świadomości własnego ciała, a także rozwój specjalizacji w dziedzinie fizjoterapii uroginekologicznej, pozwala paniom z tą dolegliwością na fachową terapię i poprawę jakości funkcjonowania.
Możesz to zmienić i żyć komfortowo!
Szczegółowe informacje: „Moja Przychodnia”, Kielce ul. Seminaryjska 24, tel.: 41 261 22 22