Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

CIEKAWOSTKI

Maseczki chirurgiczne – jak zakładać i zdejmować? Materiał partnera

czwartek, 25 lutego 2021 13:51 / Autor: Radio eM
Maseczki chirurgiczne – jak zakładać i zdejmować? Materiał partnera
Maseczki chirurgiczne – jak zakładać i zdejmować? Materiał partnera
Radio eM
Radio eM

W związku z epidemią Covid-19 obowiązkowe stało się zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach publicznych. Najpopularniejszym środkiem stosowanym w tym celu są maseczki chirurgiczne.

Choć wiele osób korzysta z tych akcesoriów, nie każdy wie, jak prawidłowo je zakładać i zdejmować. O jakich zasadach należy pamiętać, by maseczka mogła ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa?

Jak prawidłowo założyć jednorazową maseczkę chirurgiczną?

Zanim przystąpi się do nałożenia maseczki, należy umyć ręce wodą z mydłem albo zdezynfekować je środkiem na bazie alkoholu. W razie potrzeby można przeprowadzić obie te czynności. Następnie bierze się nową, nieużywaną maseczkę chirurgiczną i ogląda się ją, szukając ewentualnych uszkodzeń, pęknięć i rozdarć. Jeżeli akcesorium jest całe, chwyta się je za brzegi albo za gumki. Należy przyłożyć maseczkę stroną wewnętrzną do twarzy. Nie można łapać za środek maseczki – to miejsce, w którym gromadzą się wirusy i drobnoustroje.

Kolejnym krokiem jest dopasowanie drucika do grzbietu nosa. W tym celu dociska się wyłącznie brzegi maseczki. Środka nie powinno się dotykać. Chwytając za brzeg akcesorium, ściąga się dolną część maseczki na brodę. Powinna ona przylegać do policzków. Trzeba upewnić się, że między twarzą a akcesorium nie ma przerw. Jeśli przejdzie się przez wszystkie te kroki, maseczki chirurgiczne będą dobrze leżeć i działać skutecznie.

Na której stronie nosić maseczkę?

Strony maseczki często różnią się kolorem. Pozwala to rozpoznać wewnętrzną i zewnętrzną warstwę akcesorium. Wewnętrzna strona ma zdolność absorbowania cząstek wody (ślina i pot). Zwykle obecne są na niej szwy i miejsca mocowania gumek. Ponadto wewnętrzna część ma charakterystyczną białą powłokę. Zewnętrzna strona maseczki chirurgicznej wyróżnia się właściwościami hydrofobowymi. Odpycha cząsteczki wody, śliny i krew. Część zewnętrzna maseczki nie ma szwów i często zabarwiona jest innym kolorem, np. niebieskim. Niektóre akcesoria mogą być uzupełnione dodatkową warstwą środkową o funkcji filtra przeciwbakteryjnego.

Jak jednak rozpoznać strony maseczki, gdy obie mają ten sam kolor, a szwy nie zostały umieszczone w charakterystycznym miejscu? Należy odszukać metalowy usztywniacz na nos i spróbować go odgiąć tak, by stworzył łuk. Warto zwrócić też uwagę na ułożenie fałdek materiału. Od strony zewnętrznej będą skierowane w dół, a w części wewnętrznej – do góry.

Jak ściągać maseczki chirurgiczne z twarzy?

Maseczkę powinno się zdejmować wówczas, gdy nie ma się kontaktu z innymi ludźmi. Przede wszystkim należy umyć ręce wodą z mydłem albo nałożyć na nie żel do dezynfekcji dłoni. Maseczkę chirurgiczną ściąga się, chwytając za gumki lub sznurki. Nie należy łapać za zewnętrzną stronę akcesorium. Po zdjęciu maseczki nie wolno dotykać twarzy w okolicach ust, nosa i oczu. Zdjęte akcesorium trzeba wyrzucić do kosza na śmieci z zamykaną klapą. Ostatnim krokiem jest umycie lub dezynfekcja dłoni.

Przestrzegając zasad prawidłowego użytkowania maseczek chirurgicznych, można skuteczniej zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Warto pamiętać o poszczególnych krokach związanych z zakładaniem i zdejmowaniem akcesoriów. Dzięki temu profilaktyka przeciwwirusowa przyniesie lepsze rezultaty, a noszenie maseczki rzeczywiście będzie chronić przed rozprzestrzenianiem się patogenów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO