CIEKAWOSTKI
Malowanie aluminium - proszkowo czy tradycyjnie?
Czeka Cię malowanie aluminium? Zapewne tę czynność zlecisz specjalistom z zakładu lakierniczego, jednak warto wiedzieć, jakimi metodami posługują się pracujący w nich specjaliści. Proszkowo czy tradycyjnie? Dzisiaj już raczej nikt nie ma wątpliwości, że malowanie proszkowe jest najszybsze, najbardziej wydajne oraz precyzyjne. Zobacz porównanie każdej z metod i zdobądź na jej temat więcej informacji.
Aluminium, z uwagi na swoje właściwości – lekkość, trwałość, elegancję oraz łatwe formowanie jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle. Metody jego wykańczania są bardzo zróżnicowane, a kiedy chodzi o malowanie to wykorzystuje się głównie dwie technologie – malowania proszkowego oraz tradycyjnego.
Malowanie proszkowe aluminium
W procesie malowania proszkowego chodzi o pokrywanie elementów cząsteczkami farby oraz żywicy techniką natrysku elektrostatycznego. Gwarantuje to równomierne pokrycie, idealne wykończenie oraz zabezpieczenie powierzchni. Zaletą jest to, że staje się ona dodatkowo wzmocniona, a także idealnie gładka. Utwardzanie odbywa się w piecach, gdzie panuje temperatura od 140 do 200 stopni Celsjusza.
Ważne jest wcześniejsze przygotowanie powierzchni – jej oczyszczenie, odtłuszczenie, a w razie potrzeby piaskowanie lub fosforowanie lub chromianowanie. Wtedy jest większa szansa na to, że farby proszkowe https://farbyonline.eu/3-farby-proszkowe będą miały maksymalną przyczepność i nie złuszczą się.
Ważny jest też sam rodzaj preparatu. Dostępne są farby polimerowe, epoksydowe lub epoksydowo-poliestrowe. Od tego, jaki rodzaj powierzchni jest do pokrycia, a także gdzie będzie użytkowany dany detal zależy wybór konkretnej emulsji. Taki sposób malowania uchodzi za wydajny i bardzo precyzyjny, jednak nie jest pozbawiony wad. Wymaga bowiem dostępu do specjalistycznego sprzętu oraz posiadania wiedzy na temat technologii.
Malowanie tradycyjne płynną farbą
Alternatywą nadal jest malowanie aluminium tradycyjną farbą płynną. Narzędzia do wykorzystania są podstawowe i ogólnodostępne – potrzebujesz pędzla, wałka, ewentualnie pistoletu natryskowego. Malowanie lub anodowanie skutecznie zabezpiecza aluminiowe detale przed rdzą i innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pozwala na użytkowanie ich w trudnym środowisku, w tym także kontakcie z agresywnymi substancjami i niektórymi metalami. Tutaj również trzeba pamiętać o przygotowaniu powierzchni elementu poprzez jej oszlifowanie i umycie myjką ciśnieniową. Najlepsze wykończenie i podkład da zastosowanie odtłuszczającego detergentu.