CIEKAWOSTKI
Luksusowe apartamenty nad morzem - dlaczego warto wybrać się na Półwysep Helski?
Polskie wybrzeże Bałtyku to jeden z głównych kierunków wyjazdów urlopowych w Polsce. Wyjątkowym miejscem na naszym wybrzeżu jest Mierzeja Helska, długi na około 35 km i wąski (w najwęższym miejscu nieco ponad 100 m szerokości) półwysep, utworzony z piasku niesionego wzdłuż wybrzeża prądem morskim, popychanym przez przeważające wiatry zachodnie. Mierzeja Helska oddziela od siebie wody Zatoki Puckiej od otwartego morza. Miłośnicy morskich kąpieli i sportów wodnych mają do wyboru wybrzeże z jednej lub z drugiej strony. Miejscowości położone wzdłuż półwyspu zapewniają turystom wiele atrakcji. Hotele, pensjonaty i luksusowe apartamenty nad morzemw Jastarni, Juracie czy Helu zapewniają szeroki wybór miejsc noclegowych.
Możliwości wypoczynku na Mierzei Helskiej
Mezoregion półwyspu charakteryzuje stosunkowo wysoka liczba dni słonecznych w roku, co z pewnością ucieszy miłośników plażowania. Dla tych, którzy wolą aktywny wypoczynek nad morzem również nie zabraknie okazji. Płytki akwen Zatoki Puckiej bywa nazywany ze względu na bogactwo form życia "bałtycką rafą". Pomimo częstych wiatrów wody zatoki są spokojniejsze niż na otwartym morzu. To świetne miejsce do nurkowania, uprawiania windsurfingu lub kitesurfingu oraz sportów motorowodnych. Otwarte morze cenią bardziej miłośnicy żeglarstwa i surfingu. Wzdłuż całej mierzei nie brakuje wypożyczalni sprzętu oraz szkółek z doświadczonymi instruktorami. Również w czasie niepogody nie można narzekać na brak atrakcji.
Atrakcje Półwyspu Helskiego
U nasady Półwyspu Helskiego leży Władysławowo, znane z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, w którego pobliżu można przejść słynną Aleją Gwiazd Sportu. Pobliskie Chałupy rozsławił przed laty Zbigniew Wodecki swoją piosenką o golasach, ale współcześnie zamiast nudystów ściągają tutaj windsurferzy. Kuźnica położona w najwęższym miejscu półwyspu to doskonała baza dla amatorów sportów wodnych. Jastarnia, położona niemal pośrodku Mierzei Helskiej to kusząca propozycja dla tych, którzy plażowanie chcą połączyć ze zwiedzaniem. Z portu w Jastarni kursują regularnie statki i wodoloty do Gdyni, można więc wybrać się w celach turystycznych do Trójmiasta. Ośrodek Oporu Jastarnia to pamiątka po II wojnie światowej. Jurata była w okresie międzywojennym modnym kurortem dla ówczesnych elit sanacyjnej Polski. Ma piękne i długie molo oraz deptak i pomnik Juraty, córki boga mórz, Perkuna. Na końcu półwyspu leży Hel, w którym jest Muzeum Rybołówstwa z wieżą widokową, słynne fokarium, udostępniona do zwiedzania latarnia morska oraz Muzeum Obrony Wybrzeża na terenie dawnego Rejonu Umocnionego Hel, który był najdłużej bronionym punktem oporu w kampanii wrześniowej w 1939 roku. Hel posiada port wojenny oraz port pasażerski z regularnymi rejsami do Trójmiast, a także słynną ulicę Wiejską, przy której obowiązkowo trzeba zjeść smażoną rybę.
Jakie miejsce wybrać na pobyt?
Wybór miejsca pobytu zależy od indywidualnych upodobań oraz preferowanych metod wypoczynku. Najchętniej odwiedzane w tym regionie są Władysławowo i Hel. Ci, którzy wolą wypoczywać w miejscach bardziej spokojnych, wybiorą którąś z mniejszych miejscowości na tej trasie. Wzdłuż całego półwyspu przebiega linia kolejowa, którą łatwo można przemieszczać się z jednego końca mierzei na drugi. Również wybór miejsca noclegowego zależy od tego, czy wolimy mieć zapewniony, ale narzucony rytm dnia, czy też wolimy mieć więcej swobody. Dla tych, którzy nie lubią ograniczeń porami posiłków, najlepsze będą apartamenty. Jastarnia położona pośrodku Półwyspu Helskiego zapewnia bliskość miejsc do realizacji różnych form wypoczynku. Apartamenty w Jastarni, w pobliskiej Kuźnicy lub Juracie to również ucieczka od natłoku turystów, którego wiele osób chciałoby uniknąć podczas urlopu.