CIEKAWOSTKI
Kule ortopedyczne: jakie wybrać, by spełniały swoją funkcję w Twoim przypadku?
Nauka chodzenia po złamaniu kostki nie byłaby możliwa bez narzędzia, jakim są kule ortopedyczne. Są przydatne w wielu sytuacjach – stanowią podporę dla pacjentów po urazach, zabiegach chirurgicznych i dla osób starszych z problemami w poruszaniu się. Gdzie kupić i jak dobrać kule ortopedyczne? Czy cena kul ortopedycznych jest wysoka? W jaki sposób należy ich używać i jak je regulować? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule!
Gdzie kupić kule ortopedyczne?
Pytanie o to, skąd wziąć kule ortopedyczne dobrej jakości, pojawia się bardzo często w gabinetach ortopedycznych. Lekarz oczywiście doradzi, które kule ortopedyczne sprawdzą się najlepiej w Twoim przypadku, może jednak nie wiedzieć, jaki sklep medyczny ma najlepszą ofertę.
Dobry sklep z kulami ortopedycznymi powinien mieć zróżnicowany asortyment. Znajdziesz w nim kule:
- inwalidzkie;
- rehabilitacyjne;
- składane;
- kolorowe;
- dla dzieci.
Pamiętaj, że w takim sklepie kupisz również różnego rodzaju akcesoria, czyli na przykład nakładki antypoślizgowe na kule ortopedyczne. Zazwyczaj wykonuje się je z gumy o odpornej na zużycie strukturze, ale i ona z czasem traci swoje właściwości. Wtedy nakładki należy wymienić, bo bez nich chodzenie o kulach nie będzie bezpieczne. Pośliźnięcie się bywa opłakane w skutkach, należy więc unikać takich sytuacji.
Ile kosztują kule ortopedyczne?
To, ile kosztuje kula ortopedyczna, zależy przede wszystkim od ilości dodatkowych funkcji. Zwykłe kule łokciowe są tańsze niż regulowana laska ortopedyczna czy trójnóg do chodzenia. Kule ortopedyczne z amortyzatorem będą natomiast zdecydowanie droższym modelem.
Na to, ile kosztuje kula ortopedyczna, ma również wpływ jej rozmiar i wytrzymałość. Duże kule przeznaczone dla wysokich pacjentów o większej wadze są droższe niż kule dla dzieci.
Jak używać kule ortopedyczne i prawidłowo je regulować?
Lekkie medyczne kule to narzędzie o prostej budowie. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawidłowe chodzenie z ich pomocą musi przebiegać w określony sposób. Wykonując nieprawidłowo poszczególne etapy ruchu, narażasz się na przemęczenie, a nawet nadwyrężenia mięśni i stawów, a także kręgosłupa. Jak więc chodzić o kulach, aby wszystko przebiegało tak, jak należy?
Jeśli używasz jednej kuli, powinieneś trzymać ją przy kończynie zdrowej. Trzymanie kuli przy niesprawnej kończynie mogłoby nakładać na nią niepotrzebne obciążenie podczas chodzenia. Chód o kulach powinien rozpoczynać się od wykroku sprawnej nogi. Wtedy ciężar Twojego ciała opiera się na kuli, odciążając chorą kończynę. Następnie wykonujesz jednoczesny ruch kulą i niesprawną nogą.
Wchodzenie i schodzenie po schodach przy użyciu jednej kuli może być problematyczne. Dlatego warto trzymać się poręczy, by chód był bardziej stabilny i bezpieczny. Najpierw wykonujesz ruch zdrową kończyną i kulą, a potem chorą.
Gdy używasz dwóch kul, musisz trzymać je mocno w obu dłoniach i przenosić do przodu. Ciężar ciała opiera się na ramionach, a wtedy Ty wykonujesz ruch nogami, doskakując do miejsca, w którym stanęły kule.
Podczas chodzenia po schodach na początku musisz postawić zdrową nogę na stopniu. Za nią na stopień wchodzą obydwie kule i niesprawna kończyna. Podczas schodzenia jest odwrotnie: najpierw należy postawić na stopniu dwie kule i chorą nogę, a dopiero później wykonać ruch zdrową.
Kwestia tego, jak regulować kule ortopedyczne, nie jest skomplikowana. Wystarczy odkręcić wysuwaną część akcesorium, wysunąć ją lub wsunąć głębiej w laskę czy kulę, dokręcić i gotowe.
Kupuj kule dostosowane do rozmiarów Twojego ciała i używaj ich w prawidłowy sposób. Pamiętaj, że od właściwej techniki zależy komfort używania kul i Twoje bezpieczeństwo!