CIEKAWOSTKI
Kto może ubiegać się o kredyt walutowy?
Na początku lat 2000 kredyty walutowe cieszyły się dużą popularnością wśród osób ubiegających się o pożyczkę. Znaczny wzrost kursów walutowych spowodował, że kryteria przyznawania kredytów walutowych uległy zmianie. Obecnie pożyczki te mogą być udzielane tylko nielicznym klientom.
Definicja kredytu
Definicja kredytu została wskazana w artykule 69 Prawa bankowego. Artykuł ten mówi o tym, że umowa kredytowa, dzięki której bank oddaje do dyspozycji kredytobiorcy określoną ilość pieniędzy, które jednostka pożycza na określony czas i cel zawarty w umowie. Kredytobiorca akceptując warunki umowy, zobowiązuje się do korzystania z pożyczki na warunkach, które zostały określone w umowie.
Oznacza to, że kredytobiorca musi zwrócić kwotę kredytu wraz z odsetkami, w określonym w umowie terminie. Umowa kredytowa zawierać musi m. in. informacje takie jak waluta i kwota kredytu. Kredyt walutowy to pożyczka, która zostaje udzielona w innej walucie.
Kredyt walutowy to inaczej kredyt dewizowy
Kredyt walutowy, inaczej nazywany kredytem dewizowym to pożyczka, która udzielana jest w innej walucie niż ta, która obowiązuje w danym kraju. W Polsce jest to każdy kredyt, który udzielany jest w innej walucie niż złotówka. W naszym kraju najczęściej kredyty te udzielane są w euro, funtach brytyjskich, dolarach amerykańskich czy we frankach szwajcarskich.
Kredyty walutowe z reguły mają o wiele niższe oprocentowanie niż kredyty udzielane w złotówkach. Ma to związek z tym, że w innych strefach walutowych są niższe stopy procentowe.
Warunki uzyskania kredytu walutowego
Do połowy 2014 roku banki samodzielnie mogły ustalać warunki przyznawania kredytów walutowych. Jednak od 1 lipca 2014 obowiązują nowe zasady udzielania kredytów dewizowych, które zgodne są z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego.
Według Rekomendacji S kredyty walutowe powinny być udzielane jedynie tym osobom, które uzyskują trwałe dochody w walucie obcej. Aby ubiegać się o kredyt dewizowy wymagane są m. in. dokumenty takie jak kontrakt lub umowa o pracę za granicą oraz historia kredytowa. Dodatkowo bank może poprosić o przedłożenie pozwolenia na pobyt stały lub pracę za granicą.
Spłata kredytu walutowego
Najtańszą opcją spłaty kredytu walutowego jest jego spłata w danej walucie. Pozwala to na oddanie pożyczki bez potrzeby wymieniania złotówek na określoną walutę. Kredytobiorcy mogą również zaopatrywać się w dewizy, które pozwalają na spłatę kredytu w internetowych kantorach.
Od 2011 roku spłata kredytów walutowych jest o wiele łatwiejsza dla pożyczkobiorców. W życie weszła wtedy ustawa antyspreadowa, która pozwala na spłacenie kredytu dewizami, które zakupione zostały przez pożyczkobiorców.
Kalkulator frankowicza
W ubiegłych latach banki stosowały w umowach kredytów walutowych niedozwolone
klauzule indeksacyjne. Przez ich zastosowanie zobowiązania kredytobiorców były o wiele wyższe niż te, o których informował bank. Dlatego dziś, osoby posiadające kredyt walutowy we frankach szwajcarskich mogą bezpłatnie dokonać analizy swojej umowy kredytowej.
Kalkulator frankowicza pozwala na wyliczenie orientacyjnej kwoty, którą można
odzyskać po wygraniu postępowania sądowego z bankiem. Aby uzyskać orientacyjną kwotę należy podać dane takie jak: nazwa banku, rok zaciągnięcia kredytu, walutę oraz kwotę wypłaty kredytu.
Zalety kredytu walutowego
Do zalet kredytu dewizowego zaliczyć można
- niższe oprocentowanie kredytu walutowego
- osoby, które uzyskują dochody w danej walucie nie posiadają ryzyka walutowego
- możliwość zlikwidowania kosztów spreadu walutowego